- Święto Rękawki to swoisty wehikuł czasu - mówi Przemysław Walaszczyk z Centrum Kultury Podgórza. W tym roku impreza powraca po pandemicznej przerwie z nowym rozmachem.
Tegoroczny program - jak zdradza Przemysław Walaszczyk z Centrum Kultury Podgórza, które jest organizatorem wydarzenia, będzie oscylował wokół klechd i podań krakowskich. Zaprezentuje się na nim aż 300 wojów i białogłów z grup rekonstrukcyjnych. Zobaczymy m.in. obrzęd rozpalenia ognia na Kopcu Krakusa, bieg wojów w pełnym uzbrojeniu dookoła kopca i „Ubicie Smoka Wawelskiego – wersje alternatywne“. Jak powstało to święto? Dlaczego jest tak wyjątkowe w skali całego kraju - o tym rozmawiamy z przedstawicielem organizatora.
- Tradycyjne Święto Rękawki wraca pod Kopiec Krakusa po dwuletniej przerwie. W 2020 i w 2021 roku święto nie mogło się odbywać z powodu pandemii i ograniczeń w organizacji imprez masowych. W tym roku sytuacja się zmieniła. Święto Rękawki już 19 kwietnia, czyli we wtorek po świętach wielkanocnych wraca pod Kopiec Krakusa. Motywem przewodnim tegorocznego święta będą klechdy i podania krakowskie. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Krakowa oraz turystów, którzy zdecydują się odwiedzić w tym dniu Kopiec Krakusa, aby zapoznali się z Legendami krakowskimi oraz starymi opowieściami, poznamy legendę alternatywną o zabiciu smoka wawelskiego, będzie legenda o powstaniu świata oraz poznamy również historię złej księżniczki z Podgórza - zaprasza Przemysław Walaszczyk.
Podczas tradycyjnych Rękawek nie zabraknie też stałych elementów tego święta. - O godzinie 11:30 Rękawka rozpocznie się tradycyjnym obrzędem rozpalania ognia na Kopcu Krakusa, a następnie wojowie wszystkich grup rekonstrukcyjnych, a będzie ich w tym w tym roku ponad 300., wezmą udział w biegu wokół kopca w pełnym uzbrojeniu. Elementem kulminacyjnym i przyciągającym od już wielu lat największą publiczność jest oczywiście wielka bitwa wojów, na którą zapraszamy na godzinę. 16. Armia Wiślan zmierzy się z najeźdźcami i będzie to najbardziej spektakularny element programu, który już od wielu, wielu lat przyciąga bardzo dużą publiczność - mówi przedstawiciel Centrum Kultury Podgórza.
We wtorek po Wielkiej Nocy pod kopcem stanie cała osada historyczna. Nie zabraknie straganów wypełnionych rzemiosłem, nawiązujących do czasów średniowiecza i koncertów muzyki dawnej. - Tradycyjne Święto Rękawki jest tak naprawdę pewnym wehikułem czasu, który umożliwia nam przeniesienie się w przeszłość i zobaczenie, jak wyglądało życie, jak wyglądała codzienność w wiekach średnich jeszcze przedchrześcijańskich - dodaje nasz rozmówca. Zdradza też jak powstało to unikatowe krakowskie święto. - Święto Rękawki tak naprawdę swoje korzenie ma już w 8 wieku, a historia tego święta przedstawiana jest dwutorowo. Z jednej strony mamy wersję legendarną, która głosi, iż mieszkańcy grodu Kraka zrozpaczeni po śmierci swojego władcy, usypali mu kopiec nosząc ziemię w swoich rękawach. Jest to co prawda wersja nie potwierdzona przez archeologów i historyków, niemniej jednak bardzo barwna i ciekawa - mówi Przemysław Walaszczyk. - Prawdziwa geneza Święta Rękawki dotyka okresów wczesnośredniowiecznych, jeszcze przedchrześcijańskich i związana jest ze świętem zmarłych i celebrowaniem nadejścia wiosny. Sama nazwa Rękawka pochodzi najprawdopodobniej od starosłowiańskiego słowa rak w wolnym tłumaczeniu oznaczającym trumnę - dodaje.
Program tradycyjnego Święta Rękawki na Kopcu Krakusa
"Klechdy i podania krakowskie"
wtorek, 19 kwietnia 2022
- godz. 11.30 Wejście wojów na Kopiec Krakusa
- godz. 12.00 Obrzęd rozpalenia ognia na Kopcu Krakusa
- godz. 12.30 Bieg wojów w pełnym uzbrojeniu dookoła Kopca
- godz. 13.00 Przedstawienie przybyłych drużyn
- godz. 13.40 Inscenizacja „Ubicie Smoka Wawelskiego – wersje alternatywne“
- godz. 14.10 Koncert zespołu Daj Ognia (cz. 1) – muzyka średniowieczna
- godz. 14.45 Wróżba pomyślności dla grodu Krakowa
- godz. 15.00 „Legenda o złej księżniczce z Podgórza” – inscenizacja
- godz. 16.00 Starcie dwóch armii: Wiślanie kontra najeźdźcy
- godz. 17.10 „Legenda o stworzeniu świata” – inscenizacja
- godz. 17.30 Koncert zespołu Daj Ognia (cz. 2) – muzyka średniowieczna
Ponadto:
- Osada słowiańska (obóz historyczny)
- „Sala tronowa” księcia Kraka
- Jarmark sztuki, rękodzieła i potraw tradycyjnych
- Gaj zamieszkiwany przez postacie z klechd i podań (Świst i Poświst, król węży Złoczyń, wiedźma Marcycha, chochliki i ubożęta)
- Świątynia przedchrześcijańska (Gontyna)
- Strefa zabaw dla dzieci „Czędowe igry” (godz. 12.00-18.00)
- Strefa gier
- Oficjalne gadżety z Rękawki – zobacz i kup
- Stoisko Centrum Kultury Podgórza
- Stoisko Rady Dzielnicy XIII Podgórze
- Stoisko tematyczne Muzeum Archeologicznego w Krakowie - wystawy „O kopcu Kraka w tradycji i badaniach”, „Stare i nowe”, „Najstarsze kościoły Krakowa” - ciekawostki archeologiczne związane z Kopcem Kraka - konkurs rysunkowy „Kopiec jak malowany” oraz inne atrakcje dla dzieci
- Stoisko tematyczne Muzeum Krakowa – Muzeum Podgórza - spacer „Od Rękawki do Rękawki – historia najstarszego święta” (zbiórka o godz. 14.00 przy namiocie Muzeum Podgórza) - darmowy wstęp na wystawę stałą „Miasto pod Kopcem Kraka” w Muzeum Podgórza w godz. 10.00-17.00 - prezentacja archiwalnych fotografii ze Święta Rękawki ze zbiorów Muzeum Krakowa oraz krótka historia Święta Rękawki w godzinach otwarcia Muzeum (co dwie godziny 10.00, 12.00, 14.00, 16.00)
- Stoisko Stowarzyszenia Podgórze.pl