wtorek, 25 maja 2021 14:50

Szklarnie z poliwęglanu - skuteczna ochrona dla roślin

Autor Artykuł sponsorowany
Szklarnie z poliwęglanu - skuteczna ochrona dla roślin

Nocne przymrozki lub gwałtowne ulewy mogą zniszczyć delikatne rośliny. Wiedzą o tym nie tylko doświadczeni ogrodnicy, ale też osoby zaczynające swoją przygodę z uprawą roślin w przydomowym ogrodzie. Kaprysy pogody to realne zagrożenie. Jednak można zapobiec katastrofie i ochronić sadzonki warzyw, ziół, kwiatów czy owoców. Wystarczy postawić szklarnię z poliwęglanu.

Dobra osłona dla roślin

Mimo że Polska leży w umiarkowanej strefie klimatycznej, to gwałtowne zjawiska pogodowe chyba już nikogo nie zaskakują. Szczególnie w ostatnich latach bywa czasami ekstremalnie. Zdarza się, że temperatura nawet w czerwcu spada poniżej zera (oczywiście w nocy i nie na całym obszarze kraju). Prawdziwym problemem okazują się także letnie burze kojarzące się z tymi występującymi w strefie tropikalnej. To nie sprzyja uprawie roślin.

Dlatego coraz więcej osób decyduje się na szklarnie z poliwęglanu (np. https://sklep.arlengroup.pl/szklarnie-ogrodowe-z-poliweglanu), które chronią rośliny – przede wszystkim te najbardziej wrażliwe na wahania temperatury, huraganowy wiatr czy nawalne deszcze.

Dlaczego szklarnia z poliwęglanu?

Jeszcze do niedawna w ogródkach przydomowych i na działkach królowały konstrukcje szklane, często budowane samodzielne ze starych okien. Ich solidność pozostawia wiele do życzenia ze względu na kruchość szkła. Czasami jakaś złamana gałąź powoduje uszczerbek, a niestety nie ma szans, aby uszkodzony element wymienić. Inna kwestia, że szkło również przepuszcza szkodliwe promienie UV, więc w przypadku upałów łatwo dochodzi do zniszczenia roślin. Z kolei w chłodniejszych miesiącach nie chroni zbyt skutecznie przed zimnem, ponieważ szklana osłona nie kumuluje dobrze ciepła.

W związku z tym warto postawić na nowoczesne konstrukcje, które zapewniają doskonałe zabezpieczenie przed każdymi kaprysami pogodowymi. Takie właśnie są szklarnie z poliwęglanu – lekkie, a przy tym bardzo wytrzymałe i odporne na zniszczenia. Nie potrzebują stawiania fundamentów, więc można je nawet przenosić (co jest korzystne dla gleby). Równomiernie rozpraszają światło, a przede wszystkim trzymają ciepło zdecydowanie lepiej niż szkło. Poza tym blokują dostęp promieniom ultrafioletowym.

Kilka modeli do wyboru

Dostępne szklarnie z poliwęglanu różnią się konstrukcją, wymiarami, ale i parametrami użytkowymi. Dzięki temu bez problemu można dopasować konkretny model do indywidualnych potrzeb.

1. Wąska działka? To Dacznaja Dwuszka

Rozwiązanie, które z pewnością jest warte uwagi w ogrodach na obszarach miejskich. Często takie działki są wąskie, a przy tym niezbyt ustawne. Jednak nawet na tak ograniczonej powierzchni swobodnie zmieści się Dacznaja Dwuszka o wymiarach 2 × 2 m. Co ważne, jej długość można zmienić. Wystarczy dokupić segment przedłużający. Model ten ma wszystkie zalety konstrukcji poliwęglanowej – jest stabilny i nie wymaga też demontażu na miesiące zimowe, ponieważ charakteryzuje się wytrzymałością na mróz i obciążenie śniegowe do 220 kg/m2.

2. Największe opady śniegu? To szklarnia Strzałka

Jej atutem okazuje się największa wytrzymałość na obciążenia, która dochodzi do 360 kg/m2. Wynika to przede wszystkim ze specyficznej konstrukcji, kojarzącej się nieco z domami o dachu spadzistym. Solidności szklarni dodają też mocne elementy stelażu z blachy ocynkowanej. Strzałka jest chętnie wybierana przez ogrodników mieszkających na terenach górskich czy na Suwalszczyźnie, a więc tam, gdzie mrozy i opady śniegu bywają z reguły najsilniejsze. Model ten ma 3 × 2 m, ale oczywiście nadaje się do przedłużenia za pomocą dwumetrowych modułów.

3. Duża działka? To szklarnia Trioszka

Osoby, które dysponują dużym ogrodem mogą sobie pozwolić na postawienie szklarni z poliwęglanu o wymiarach 3 × 4 m. A jeżeli okazuje się, że potrzeby są zdecydowanie większe, to wystarczy model rozbudować o dostępne segmenty przedłużające. Trioszka pięknie się prezentuje wśród zieleni ogrodowej, ale przede wszystkim pozwala uprawiać gatunki roślin ciepłolubnych nawet dla dużej rodziny. Pod taką osłoną znajdzie się miejsce dla pomidorów, ogórków, papryki, cukinii czy bakłażanów. Warto też zdecydować się na aromatyczne zioła, aby codziennie zaskakiwać rodzinę pysznymi sałatkami kojarzącymi się z terenami śródziemnomorskimi.

4. Silne wiatry? To szklarnia Optima

Model o wymiarach 3 x 2 i wytrzymałości na obciążenie 280 kg/m2 idealnie się sprawdzi w miejscach narażonych na gwałtowne podmuchy wiatru, ale i opady śniegu. Całą konstrukcję dodatkowo jeszcze wzmacniają linki stalowe, więc nie trzeba się obawiać, że po letniej burzy ze szklarni niewiele zostanie. To rzeczywiście wyjątkowo solidny i trwały model.

5. Profil zamknięty? To szklarnia Betta

Model ten wyróżnia kwadratowy przekrój 25 × 25 m oraz profil zamknięty. Idealnie się nadaje na działki lub do ogrodów przydomowych na niemal każdym obszarze, tym bardziej że jego wytrzymałość na obciążenie wynosi 170 kg/m2. Jak wszystkie prezentowane szklarnie z poliwęglanu ma konstrukcję modułową, więc nie ma przeszkód, aby dokupić dwumetrową przedłużkę.

6. Na każdą kieszeń? To szklarnia Eko

Ten nowoczesny model poliwęglanowy o wymiarach 3,07 × 4,04 m okazuje się niezwykle funkcjonalnym rozwiązaniem dla ogrodników mieszkających na terenach nizinnych. Nie ma tak dużej wytrzymałości na nacisk jak Strzałka czy Optima, ale nawet 20-centymetrowa warstwa zmrożonego śniegu nie uszkodzi powłoki. Eko można rozbudować, a jej walorem jest przede wszystkim korzystny stosunek jakości do ceny.

Ogród - najnowsze informacje

Rozrywka