poniedziałek, 8 lipca 2024 15:54

Szlakiem kopalń. Muzeum Żup Krakowskich zaprasza w podróż

Autor Artykuł sponsorowany
Szlakiem kopalń. Muzeum Żup Krakowskich zaprasza w podróż

W Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka można zobaczyć wyjątkową ekspozycję. W podróż szlakiem kopalń zaprasza międzynarodowa wystawa „Świat górników.

Praca górników na dawnych fotografiach” prezentowana w Zamku Żupnym w Wieliczce. Górnicy prezentują 30 kopalń w 18 krajach na trzech kontynentach: głównie w Europie, ale także Ameryce Północnej i  Australii. Dodatkowo kody QR prowadzą do rozszerzonych galerii zdjęć z tych kopalń, które pochodzą z: Australii, Austrii, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Kanady, Norwegii, Polski, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, USA i Włoch.

Wystawie towarzyszą dawne narzędzia górnicze, podobnych do nich można szukać na zdjęciach. Obiekty te pochodzą ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Najstarsza fotografia prezentowana na wystawie ma około 160 lat i pokazuje górników przed wejściem do sztolni kopalni kobaltu w Amot w Norwegii. Najmłodsze natomiast liczą ok. 70 lat. Wszystkie łączy wspólny mianownik: są dawne, czarnobiałe i pokazują górników w czasie pracy, przed jej rozpoczęciem, jeszcze w szatni, przed wejściem do sztolni, ale także w czasie przerwy śniadaniowej.

Co się wydobywa w tych kopalniach? Nie tylko sól, ale także węgiel kamienny i brunatny, srebro, złoto, miedź, rudy żelaza, kobalt, rtęć i wapienie. Fotografie dają też możliwość porównań panujących w nich warunków pracy, stosowanych narzędzi i urządzeń, oświetlenia czy ubioru górników. Każdej fotografii towarzyszą krótkie opisy, które dostarczają ciekawych informacji o danym miejscu.

Górnicy przed wejściem do sztolni. Kopalnia Blaafarveværket w Åmot, lata 60. XIX wieku

Warto pamiętać, że górnictwo jest motorem postępu - dostarcza minerałów, dzięki którym mogą rozwijać się nowe technologie. Jedne kopalnie kończą swoją działalność, pozostają po nich dawne fotografie i muzea. Ale powstają nowe bo ziemia kryje jeszcze wiele skarbów umożliwiających realizację nowych wyzwań.

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka we współpracy z zagranicznymi muzeami.

Można ją oglądać do 31 sierpnia 2024 r. Jest prezentowana w skrzydle północnym Zamku Żupnego(historyczna nazwa Dom Żupny), które zostało udostępnione po raz pierwszy w swej kilkusetletniej historii na działalność wystawienniczą. W przyszłości w budynku zostanie zorganizowana wystawa stała „Solny klejnot w koronie”. Zamek Żupny przez 600 lat był siedzibą królewskiego przedsiębiorstwa solnego obejmującego kopalnie soli w Wieliczce i Bochni. Obiekt znajduje się na Liście UNESCO od 2013 r.

Posiadacze biletu do kopalni soli mogą zwiedzić zamek 50 procent taniej. Szczegóły: https://muzeum.wieliczka.pl/aktualnosci/byles-w-kopalni-nie-wyrzucaj-biletu

Górnicy obsługujący ręczną wciągarkę. Kopalnia Société des mines de Lens à Wingles, Francja, 1943

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka