poniedziałek, 1 lutego 2021 11:26

Szpital w Chrzanowie wiodącą placówką w walce z COVID-19

Autor Wiktoria Mitura
Szpital w Chrzanowie wiodącą placówką w walce z COVID-19

W Małopolsce Zachodniej wraz w początkiem lutego nastąpiły zmiany w leczeniu pacjentów covidowych oraz z innymi schorzeniami. Szpital w Chrzanowie oraz Szpital Powiatowy w Oświęcimiu weszły ze sobą w ścisłą współpracę.

Taką koncepcję międzyszpitalnej współpracy przedstawił wojewoda małopolski podczas odwiedzin Szpitala Powiatowego w Chrzanowie (tj. 29.01.2020r.) . Jej założeniem jest to, aby w maksymalnym stopniu zabezpieczyć opiekę nad pacjentami z COVID-9, w możliwie najszerszym zakresie udostępniając świadczenia w pozostałych zakresach.

Współpraca ta, będzie opierać się na założeniu, że jeden szpital w regionie będzie opiekował się przede wszystkim pacjentami z koronawirusem, drugi zabezpieczy opiekę nad pacjentami zmagającymi się z innymi schorzeniami.

– Dzięki inwestycji będziemy mogli w jeszcze szerszym stopniu sprawować profesjonalną opiekę nad naszymi pacjentami. Ich bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem. Dlatego konsekwentnie włączamy się w kolejne działania związane z walką z COVID-19, także w oparciu o partnerską i solidarną współpracę ze Szpitalem Powiatowym w Oświęcimiu. W najbliższym czasie w takim tandemie, w ramach porozumienia z Dyrektorem Edwardem Piechulkiem, wdrożymy model opieki nad pacjentami COVID-owymi i pozostałymi. Nasz Szpital będzie wiodący w regionie w zakresie opieki nad pacjentami z koronawirusem, natomiast Szpital w Oświęcimiu będzie wiodący w pozostałych obszarach –mówi dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie Artur Baranowski.

Szpital Powiatowy w Oświęcimiu zajmie się pacjentami z różnymi schorzeniami, wymagającymi hospitalizacji. Natomiast Szpital w Chrzanowie będzie szpitalem wiodącym w walce z koronawirusem.

– Szpital w Oświęcimiu wraz ze Szpitalem w Chrzanowie tworzą zgrany duet, co wielokrotnie potwierdzaliśmy w ramach działań związanych z epidemią. Dobro naszych pacjentów jest dla nas priorytetem. Dlatego też od początku lutego nasze placówki będą jeszcze ściślej ze sobą współpracować, niejako dzieląc się opieką na pacjentami COVID-owymi i wszystkimi pozostałymi. To w naszym przekonaniu na tym etapie najefektywniejszy model. Zarazem trzeba powiedzieć, że jesteśmy dobrze przygotowani na każdy rozwój sytuacji – zarówno w zakresie sprzętu, jak i procedur. Najważniejsza jest dobra współpraca i elastyczność – podsumowuje dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu Edward Piechulek.

Instalacja tlenowa w chrzanowskim Szpitalu

Szpital Powiatowy w Chrzanowie otrzymał 660 000 zł dotacji i w jej ramach zakupił, posadowił oraz uruchomił zbiornik o pojemności 21 ton ciekłego tlenu. Obecnie pojemność dwóch znajdujących się tam zbiorników wynosi 28 ton ciekłego tlenu.

Kompletna instalacja tlenowa Szpitala Powiatowego w Chrzanowie pozwala bezpiecznie i pod odpowiednim ciśnieniem dostarczyć tlen do ponad 400 pacjentów wymagających tlenoterapii. Zbiornik tlenu został oddany do użytku 29 grudnia 2020 r.

– Zrealizowana inwestycji pozwoli dostarczyć tlen do ponad 400 pacjentów, czyli w znacząco większym stopniu niż dotychczas. Nowy zbiornik zabezpiecza osoby, które wymagają tlenoterapii. Mówimy zatem o ratowaniu ludzkiego życia. Myślę, że ta inwestycja jest bardzo potrzebna i cieszę się, że powstała przy chrzanowskim Szpitalu, zabezpieczając w jeszcze szerszym stopniu te potrzeby pacjentówpodkreśla poseł Krzysztof Kozik.

Dodatkowe wsparcie dla Szpitala Powiatowego w Chrzanowie

Powiat chrzanowski w 2020 roku otrzymał z rezerwy ogólnej budżetu państwa środki w wysokości 500 000 zł, z przeznaczeniem dla Szpitala w Chrzanowie na zakup aparatury medycznej na potrzeby Oddziału Nefrologii, tj. aparat do USG i 10 respiratorów do wentylacji mechanicznej.

– Serdecznie dziękuję Szpitalowi Powiatowemu w Chrzanowie za dobry przykład szeroko pojętych działań na rzecz mieszkańców powiatu i poczucia odpowiedzialności za nich. Dziękuję Dyrekcji Szpitala za otwartość na współpracę i za to, że mogłem na Państwa liczyć. Wyrażam wdzięczność personelowi medycznemu za codzienną opieką nad pacjentami, która wobec epidemii koronawirusa była wyjątkowo wymagająca. Wierzę, że szczepienia przyniosą szpitalom tak potrzebny oddech ulgi. Wszyscy chcielibyśmy powrotu do normalności, którą pamiętamy sprzed pandemii podkreśla wojewoda Łukasz Kmita.
– Okres pandemii to okres współpracy administracji rządowej i samorządowej. Mam nadzieję, że pandemia minie, ale zawsze po takich trudnych czasach powinno coś pozostać, co jest pozytywne. Niewątpliwie pozytywnym osiągnięciem będzie to, co towarzyszy nam dzisiaj: ułatwienie, uelastycznienie, uproszczenie współpracy pomiędzy różnymi instytucjami, które polega na tym, że jeśli jest sprawa, to się ją załatwia. Ze swej strony chcę potwierdzić, że ta współpraca w tych trudnych czasach jest właściwa. Jest szybka decyzja, jest identyfikacja potrzeby i błyskawiczne odnoszenie się do tego, jak sprawę załatwić. Myślę, że pandemia minie, a zostaną te mechanizmy jako dobre praktyki, które ułatwią też życie na przyszłość – mówił starosta chrzanowski Andrzej Uryga.

info i foto: MUW

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka