wtorek, 21 czerwca 2022 13:55

Szpital w Chrzanowie z dofinansowaniem. Będzie nowy sprzęt diagnostyczny i ambulans

Autor Marzena Gitler
Szpital w Chrzanowie z dofinansowaniem. Będzie nowy sprzęt diagnostyczny i ambulans

Aparat rentgenowski, laser, aparaty EKG czy nowy ambulans – to m.in. taki sprzęt trafi do Szpitala Powiatowego w Chrzanowie dzięki rządowemu Funduszowi Przeciwdziałania COVID-19. Dobrą informacji przekazał w poniedziałek wojewoda małopolski.

Umowę potwierdzającą przyznanie chrzanowskiemu szpitalowi 2,5 mln zł na doposażenie 20 czerwca podpisali wojewoda małopolski Łukasz Kmita i dyrektor placówki Arturem Baranowskim. W uroczystości wzięli udział również poseł Krzysztof Kozik oraz starosta chrzanowski Andrzej Uryga.

– Środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 pozwolą chrzanowskiemu szpitalowi zakupić specjalistyczny sprzęt, w tym także nową karetkę. Dzięki temu zwiększy się jakość oferowanych usług. To inwestycja w dobrą i szybką diagnostykę, a zarazem w ratownictwo medyczne, a zatem inwestycja najlepsza z punktu widzenia zdrowia i bezpieczeństwa pacjentów - mówił Łukasz Kmita.

Wojewoda przypomniał też, że chrzanowski Szpital odegrał ważną rolę podczas pandemii. W szczytowym okresie powstało tu ponad 180 łóżek dla pacjentów covidowych, a także stanowisko dializacyjne w ramach III poziomu zabezpieczenia.

Dzięki dofinansowaniu z rządowego Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 za 2,5 mln złotych zostanie wykorzystane na zakup wysoko specjalistycznego sprzętu medycznego. Do placówki zostaną zakupione dwa aparaty rentgenowskie Na ten cel w sumie trafi aż 1,6 mln zł), laser wysokoenergetyczny, aparaty EKG i wspomniany już nowy ambulans. Umowa obejmuje również środki na zakup łóżek elektrycznych o wartości 310 000 zł.

- Dziękuję za wsparcie, jakie Pan Wojewoda przekazuje Szpitalowi, odkąd objął urząd. Współpraca z MUW jest wzorowa. Udało nam się dobrze funkcjonować w czasie pandemii, ale wszyscy zdajemy sobie sprawę, że to dzięki całemu personelowi, od ordynatorów, pielęgniarki, po lekarzy czy diagnostów laboratoryjnych. Staramy się być liderem w Małopolsce Zachodniej. We współpracy ze Szpitalem w Oświęcimiu możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość – podsumował dyrektor Szpitala Powiatowego w Chrzanowie Artur Baranowski.

Początki lecznictwa szpitalnego w Chrzanowie datuje się na 1933 r., stąd w 2013r. szpital obchodził 80-lecie powstania. Do nowych budynków Szpital Powiatowy w Chrzanowie przeprowadzał się w latach 1994 - 1998r. Szpital ma charakter specjalistyczny. Jest największym, najbardziej nowoczesnym szpitalem w Zachodniej Małopolsce z szeroką bazą diagnostyczno - zabiegową i zapleczem logistycznym, zapewniającym pacjentom standard usług medycznych na poziomie europejskim. Placówka dysponuje 448 łóżkami na 18 oddziałach szpitalnych, w tym 20 łóżeczkami noworodkowymi, 18 specjalistycznymi poradniami przyszpitalnymi, zakładami diagnostycznymi, zakładem rehabilitacyjnym, ośrodkami leczenia dziennego i domowego. Przy szpitalu funkcjonuje stacja dializ, prowadzona jest chemioterapia ambulatoryjna i jednodniowa, funkcjonuje dzienny oddział psychiatryczny. Jest też zespół leczenia środowiskowego/domowego i tlenoterapia domowa oraz podstawowa opieka zdrowotna. W ramach systemu ratownictwa medycznego w szpitalu funkcjonuje szpitalny oddział ratunkowy zintegrowany z zespołami wyjazdowymi pogotowia.

fot. MUW

Chrzanów - najnowsze informacje