poniedziałek, 15 sierpnia 2022 08:25

Kraków. Tak będzie wyglądać Jurajskie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Kraków. Tak będzie wyglądać Jurajskie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska

Prosty, a jednocześnie charakterystyczny, ekologiczny i tani w eksploatacji – taki jest zwycięski projekt budynku Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska, który ma powstać w Krakowie przy ul. Modrzewiowej. Publiczna dyskusja o wynikach konkursu z udziałem m.in. wicemarszałka Józefa Gawrona i Marcina Guzika – dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego odbyła się w czwartek w siedzibie urzędu marszałkowskiego.

Zwycięska koncepcja Jurajskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska i siedziby Krakowskiego Oddziału Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego została przygotowana przez warszawską pracownię Jędrak-Kościesza. Sąd Konkursowy uzasadniając swój werdykt zwrócił szczególną uwagę na to, że jej projekt niemal idealnie spełnił oczekiwania nakreślone w konkursie. Zaprojektowany budynek jest funkcjonalny, prosty, a jednocześnie charakterystyczny, tani i ekonomiczny w eksploatacji. Podkreślono także, że bryła budynku pasuje do otoczenia i nawiązuje do krajobrazu kulturowego i historycznego obszaru, w którym powstanie. Projekt został doceniony również za wykorzystanie ekologicznych materiałów.

Wśród największych zalet zwycięskiego projektu wymieniono także stworzenie koncepcji otwartego parku dookoła obiektu. Park na terenie istniejącego, zadrzewionego terenu w założeniu będzie ogólnodostępny i będzie nie tylko miejscem edukacji przyrodniczej, ale i przestrzenią rekreacyjną.

-Obiekt, który powstanie w sąsiedztwie Małopolskiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego będzie mógł służyć wszystkim, nie tylko osobom, które będą odwiedzać Centrum w celach edukacyjnych, ale także mieszkańcom oraz pacjentom szpitala

- podkreśla wicemarszałek Józef Gawron.

Drugie miejsce w konkursie zajął projekt wykonany przez pracownię ENONE Architektura Rafał Sokołowski z Pabianic. Autorem koncepcji, która zajęła trzecie miejsce jest Marcin Furtak Pracownia Projektowa F-11 z Krakowa. Wszystkie trzy projekty otrzymały nagrody finansowe: I miejsce – 38 tys. zł, II miejsce – 10 tys. zł, III – 5 tys. zł.

Przypomnijmy, że celem konkursu było zaprojektowanie budynku o funkcjach: wystawienniczej, edukacyjno-warsztatowej, konferencyjnej, biurowo-administracyjnej oraz magazynowej i technicznej związanej z obsługą ośrodka wraz z zagospodarowaniem terenu wokół ośrodka.

Najlepsze prace wybrał sąd konkursowy pod przewodnictwem dr hab. inż. arch. Kazimierza Butelskiego, prof. Politechniki Krakowskiej. W składzie sądu znaleźli się także: dr hab. inż. arch. Zbigniew Myczkowski (Politechnika Krakowska), mgr inż. arch. Paweł Koperski (3D-Architekci), dr inż. Małgorzata Fedorczak-Cisak (Małopolskie Centrum Budownictwa Energooszczędnego, Politechnika Krakowska), mgr inż. Józef Gawron - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, mgr inż. Piotr Dmytrowski - Kierownik krakowskiego oddziału ZPKWM, mgr Bożena Boba-Dyga - wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiej Rady Konserwatorów Dzieł Sztuki przy Zarządzie Głównym Związku Polskich Artystów Plastyków, Paweł Kamiński - Dyrektor Małopolskiego Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego.

Jurajskie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska, Fot.: UMWM
Jurajskie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska, Fot.: UMWM

Jurajskie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska

Jurajskie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska to jedno z trzech centrów, których powstanie zostało zaplanowane w strategii rozwoju województwa.

-To akurat, Jurajskie Centrum będzie związane z Parkami Krajobrazowymi, tymi będącymi niejako wokół Krakowa i w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Będzie ono służyć realizacji naszej strategii i naszemu programowi dotyczącemu środowiska i ekologii. Natomiast wszystkie trzy centra zabezpieczą naszą działalność i aktywność Zespołu Parków Krajobrazowych w całej Małopolsce

- zaznacza wicemarszałek Józef Gawron.

Inf. i fo.: UMWM

Kraków

Kraków - najnowsze informacje