wtorek, 17 października 2023 14:37

Tak głosowała Małopolska! Są nowe twarze w Parlamencie

Autor Katarzyna Jamróz
Tak głosowała Małopolska! Są nowe twarze w Parlamencie

Państwowa Komisja Wyborcza przedstawiła ostateczne wyniki wyborów do Sejmu. Największą liczbę głosów zebrało Prawo i Sprawiedliwość, drugie miejsce należy do Kolacji Obywatelskiej, podium zaś zamyka Trzecia Droga. W Sejmie nie zabraknie również przedstawicieli Lewicy oraz Konfederacji. Na kogo głosowała Małopolska? Frekwencja w województwie wyniosła aż 75,38%. W porównaniu do 2019 r., jest to wzrost o 11,6%.

We wtorek (17 października) Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów do Sejmu. Zwyciężyło w nich Prawo i Sprawiedliwość otrzymując 35,38% głosów, drugie miejsce należy do Koalicji Obywatelskiej (30,7%), trzecie zaś do Trzeciej Drogi (14,4%). Tuż za podium, z ilością 8,61% głosów, znalazła się Nowa Lewica. Konfederacja, z wynikiem 7,16% głosów, uplasowała się na piątym miejscu. Z kolei progu wyborczego nie udało się przekroczyć Bezpartyjnym Samorządowcom (którzy głosowanie ukończyli z wynikiem 1.86%) oraz ruchowi politycznemu Polska Jest Jedna (1.63%).

Według prognoz ekspertów, mimo wyraźnego zwycięstwa PiS-u, władzę w Polsce najprawdopodobniej przejmie opozycja. Po zliczeniu danych ze 100 proc. okręgów wyborczych wynika, że partia Jarosława Kaczyńskiego otrzyma 194 mandaty, Koalicja Obywatelska 157, Trzecia Droga 65, Nowa Lewica 26, a Konfederacja 18. Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zwyciężyło w dziesięciu z 16 województw, w pozostałych sześciu Koalicja Obywatelska (KO).

W tegorocznych wyborach PiS zdobyło w sumie 21 mandatów w Małopolsce, Koalicja Obywatelska - 11, Trzecia Droga - 6 (3 PSL i 3 Polska 2050 Szymona Hołowni). 2 mandaty ma Konfederacja, a jeden Lewica. W porównaniu do 2019 roku partia rządząca straciła 6 mandatów na korzyść opozycji. Odebrały je KO (w poprzednich wyborach zdobyła w Małopolsce 8 miejsc w Sejmie) i Trzecia Droga (PSL zachował status quo, Szymon Hołownia będzie miał trzech reprezentantów). Lewica straciła mandat na rzecz Konfederacji, którą w tym roku ma o 1 posła z Małopolski więcej niż w poprzedniej kadencji.

Który polityk może liczyć na mandat poselski w Małopolsce?

Okręg wyborczy nr 12

Największą frekwencją w Okręgu nr 12, która wyniosła 76,50%, może pochwalić się powiat myślenicki. Najchętniej głosującą tam gminą okazała się Wiśniowa (77.89%). Najsłabszą frekwencją odnotowano w powiecie suskim – 71.69%. W Okręgu nr 12 (powiat chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski oraz wadowicki) Prawo i Sprawiedliwość otrzyma 5 mandatów, Koalicja Obywatelska 2, Trzecia Droga zaś 1.

Lista kandydatów, którzy uzyskali mandat poselski:

PiS: Rafał Bochenek, Łukasz Kmita, Filip Kaczyński, Władysław Kurowski, Mariusz Krystian
KO: Dorota Niedziela, Marek Sowa
Trzecia Droga: Paweł Śliz

Okręg wyborczy nr 13

W tym Okręgu, najwyższą frekwencję odnotowano w stolicy województwa Małopolskiego – wyniosła ona 81,95%. Najniższą zaś w powiecie miechowskim, 69,93%. W Okręgu nr 13 (powiat olkuski, miechowski, krakowski i miasto Kraków) Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska otrzyma po 5 mandatów. Trzeciej Drodze przysługują 2, Nowej Lewicy i Konfederacji po 1.

Lista kandydatów, którzy uzyskali mandat poselski:

PiS: Małgorzata Wassermann, Andrzej Adamczyk, Elżbieta Duda, Jacek Osuch, Agnieszka Ścigaj
KO: Bartłomiej Sienkiewicz, Jagna Marczułajtis-Walczak, Aleksander Miszalski, Dorota Marek, Katarzyna Matusik-Lipiec
Trzecia Droga: Rafał Komarewicz, Ireneusz Raś
Nowa Lewica: Daria Gosek-Popiołek
Konfederacja: Konrad Berkowicz

Okręg wyborczy nr 14

Największa frekwencja w Okręgu nr 14 (powiat gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski, tatrzański oraz Nowy Sącz) wyniosła w Nowym Sączu, 75,54%, najniższą zaś odnotowano w powiecie nowotarskim, 66.06%. Ilość mandatów w tym Okręgu prezentuje się następująco: 5 trafi do Prawa i Sprawiedliwości, po 2 do Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi, 1 zaś otrzyma Konfederacja.

Lista kandydatów, którzy uzyskali mandat poselski:

PiS: Arkadiusz Mularczyk, Ryszard Terlecki, Barbara Bartuś, Patryk Wicher, Edward Siarka, Andrzej Gut-Mostowy
KO: Weronika Smarduch, Piotr Lachowicz
Trzecia Droga: Urszula Nowogórska
Konfederacja: Ryszard Wilk

Okręg wyborczy nr 15

W Okręgu nr 15 (powiat bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski, wielicki oraz Tarnów) najwyższą frekwencję odnotowano w powiecie wielickim, 78.91%. Najchętniej głosującą gminą okazała się Wieliczka (80.02%). Najmniejsza frekwencja, z wynikiem 62.88%, wyniosła w powiecie dąbrowskim. W Okręgu nr 15 Prawo i Sprawiedliwość otrzyma 5 mandatów, Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga po 2.

Lista kandydatów, którzy uzyskali mandat poselski:

PiS: Anna Pieczarka, Józefa Szczurek-Żelazko, Wiesław Krajewski, Urszula Rusecka, Norbert Kaczmarczyk
KO: Urszula Augustyn, Robert Wardzała
Trzecia Droga: Władysław Kosiniak-Kamysz, Piotr Górnikiewicz

Według dostępnych danych wynika że PiS, w porównaniu do wyborów z 2019 roku, stracił 411 450 głosów.

Znamy nazwiska senatorów

Z danych, opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą wynika, że Prawo i Sprawiedliwość będzie miało w Małopolsce 6 senatorów, a Koalicja Obywatelska 2.

Okręg 30 (chrzanowski, myślenicki, oświęcimski, suski, wadowicki): Andrzej Pająk (PiS)
Okręg 31 (krakowski, miechowski, olkuski): Marek Pęk (PiS)
Okręg 32 (dzielnica II, III, IV, XIV, XV, XVI, XVII, XVIII): Jerzy Fedorowicz (KO)
Okręg 33 (dzielnica I, V, VI, VII, VIII, IX, X, XI, XII, XIII): Bogdan Klich (KO)
Okręg 34 (bocheński, brzeski, proszowicki, wielicki): Włodzimierz Bernacki (PiS)
Okręg 35 (dąbrowski, tarnowski, Tarnów): Kazimierz Wiatr (PiS)
Okręg 36 (limanowski, nowotarski, tatrzański): Jan Hamerski (PiS)
Okręg 37 (gorlicki, nowosądecki): Wiktor Durlak (PiS)

Fot. Głos24/Mateusz Łysik

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka