sobota, 2 marca 2024 09:18, aktualizacja 8 miesięcy temu

Talenty z Małopolski w półfinale prestiżowego konkursu dla młodych badaczy. Startuje Explory 2024

Autor Mirosław Haładyj
Talenty z Małopolski w półfinale prestiżowego konkursu dla młodych badaczy. Startuje Explory 2024

Pod koniec stycznia ruszyła XIII edycja największej w Polsce inicjatywy wpierającej utalentowaną młodzież. Do najnowszego sezonu uczniowie z całego kraju zgłosili rekordową liczbę 323 projektów, z których 161 weźmie udział w Półfinale Konkursu Explory 2024. Wśród nich 19 z Małopolski. Kolejny etap już wiosną.

Pod koniec stycznia 2024 Explory otworzyło online (na swoim Facebooku) najnowszy, XIII sezon Programu. Właśnie wtedy ogłoszona została lista 161 projektów z całej Polski, zakwalifikowanych do Półfinału dla młodych wynalazców i innowatorów. W tym gronie znalazło się 19 pomysłów z Małopolski, m.in. okulary dla osób niewidomych czy system do badania jakości wód. Nowa edycja to kolejna okazja dla młodzieży w wieku 13-20 lat m.in. na rozwijanie projektów naukowych, badawczych i inżynierskich, szansa na udział w kreatywnych warsztatach i inspirujących wykładach, możliwość pozyskania dofinansowania na wsparcie projektu czy wyjazdy z polskimi delegacjami na konkursy międzynarodowe.

Mają zaledwie po kilkanaście lat, a już zmieniają swoje otoczenie. Ich projekty zachwycają i zadziwiają. Program Explory to szansa na pokazanie innowacyjnych pomysłów szerszej publiczności oraz skonfrontowanie ich z ekspertami. Dla uczestników programu, głównym punktem jest Konkurs Explory. W gronie zakwalifikowanych do wiosennego półfinału znalazł się m.in. projekt „NavigateView - okulary dla niewidomych”, czyli w pełni działający prototyp oparty na systemie sensorycznym i sztucznej inteligencji. Autorem pomysłu jest Wojciech Krzysik z Krakowa. Z kolei Piotr Stańczyk, Jakub Englart oraz Hubert Bodzioch z Tarnowa, do konkursu zgłosili się z propozycją platformy badawczej, umożliwiającej zdalne kontrolowanie jakości wody (przez stronę internetową) przy użyciu specjalnych czujników. Pozostali konkursowicze skupiali się też na tematach wokół zamienników wyrobów syntetycznych, recyklingu czy energii cieplnej.

– Bardzo się cieszymy, że XIII edycję Programu Explory rozpoczęliśmy rekordem zgłoszeń do Konkursu Explory – tłumaczy Dorota Braziewicz, Dyrektorka Programu Explory. – Wybór najciekawszych projektów spośród puli tak świetnych pomysłów nie był łatwy, ale mamy pewność, że zakwalifikowane projekty wyróżniają się innowacyjnością i kreatywnością, a ich autorzy to talenty z największym potencjałem. Cieszymy się, że na tej liście nie zabrakło projektów z Małopolski. Nie możemy doczekać się rozwoju prac naszych uczestników i już pracujemy nad kwietniowym wydarzeniem – dodaje.

Oprócz tego, podczas otwarcia sezonu Explory, zaprezentowane zostały plany na najbliższą edycję. W harmonogramie pojawiły się m.in. programy wsparcia (program mentoringowy i powracający po latach program stażowy) czy szkolne festiwale naukowe. Ogłoszoną nowością ma być czerwcowy „Explory Tour” po Polsce, podczas którego kilka miast w kraju odwiedzi żółty bus Explory, by wspólnie z przedstawicielami samorządów, partnerami oraz młodzieżą, tworzyć pomysły na innowacyjne rozwiązania dla lokalnych problemów i wyzwań.

Całość wydarzenia, transmitowanego na Facebooku Explory, zakończyła rozmowa Laureatów z 2021 i 2023 roku – Martyny Łuszczek i Piotra Węgrzyna – ich projektowe historie i osiągnięcia miały pomóc tegorocznym uczestnikom konkursu w zachęceniu ich do dalszej pracy nad własnymi pomysłami.

Fot. i inf: Explory

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka