wtorek, 21 stycznia 2020 14:04

Tania drukarka w eksploatacji dla studenta

Autor Głos 24
Tania drukarka w eksploatacji dla studenta

Komputer jest potrzebny każdemu studentowi, ale drukarka również stała się urządzeniem, które naprawdę warto mieć. Różnego rodzaju dokumenty można wydrukować w punkcie ksero, ale koszt wydruku jest wtedy wyższy. Zakup drukarki szybko się zwraca ze względu na dużą ilość materiałów, która jest przetwarzana podczas studiów. Jakie urządzenie warto wybrać?

Wybór drukarki adekwatny do potrzeb

Studenci mają zróżnicowane potrzeby, dlatego wybór drukarki powinien być przemyślany. Tylko wtedy będzie można powiedzieć, że jej zakup faktycznie pomoże zaoszczędzić nieco pieniędzy. Inne urządzenie będzie potrzebne osobie drukującej głównie czarno-białe dokumenty, a inne, jeżeli wydruk będzie przede wszystkim w kolorze. Specyficzne potrzeby mogą mieć studenci kierunków technicznych i plastycznych – może im być potrzebne np. urządzenie zapewniające wydruk formatu A3. Niezależnie od potrzeb drukarka musi być nie tylko w niewygórowanej cenie, ale też koszty jej eksploatacji muszą być niskie. Oznacza to, że tusze do drukarek muszą kosztować niewiele, a najlepiej, jeżeli byłaby możliwość zakupu jeszcze tańszych zamienników.

Drukarka atramentowa – na co zwrócić uwagę?

Drukarkę atramentową można kupić nawet za około 100 zł, ale warto zainwestować w odrobinę droższą. Zaletą tego typu sprzętu jest wysoka jakość wydruku i kolorystyka spełniająca oczekiwania. W przypadku konieczności wydruku dużej partii materiału niestety nie sprawdza się najlepiej, ponieważ drukarki atramentowe przeciętnie drukują około 30 stron na minutę, a grafiki i obrazy w znacznie wolniejszym tempie. Koszty wydruku są też wyższe niż w drukarkach laserowych. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy tusze kolorowe są w osobnych pojemnikach, czy w jednym. Jeżeli kolorowy tusz do drukarki skończy się, to gdy mamy do czynienia z jednym pojemnikiem, trzeba wymienić go całego, pomimo tego że reszta kolorów nie została zużyta, co przekłada się na zwiększenie kosztów eksploatacji.

Drukarki laserowe – kiedy warto wybrać?

Gdy drukowana jest duża ilość dokumentów, lepszą opcję stanowi drukarka laserowa. Model monochromatyczny wystarczy, jeżeli są to wydruki czarno-białe. Jeżeli jednak potrzebny jest kolor, trzeba się liczyć z wyższym kosztem zakupu. Natomiast w obu przypadkach szybkość wydruku jest znacznie większa, a koszt eksploatacji niższy. Można się o tym przekonać, porównując, ile wydruków można uzyskać z jednego tuszu, a ile z jednego tonera. Ceny można porównać, wchodząc na stronę www.drukuj24.pl, gdzie dostępne są też tańsze zamienniki.

Kluczowe zasady wyboru drukarki

Oprócz typowych drukarek są dostępne jeszcze urządzenia wielofunkcyjne, które nie tylko drukują, ale również umożliwiają skanowanie i kopiowanie dokumentów. Zastanów się, co ci jest dokładnie potrzebne. Pamiętaj, że gdy planujesz dużą ilość wydruków czarno-białych, najlepsza będzie laserowa drukarka monochromatyczna. Do rzadszych wydruków, także kolorowych, dobrą opcją będzie drukarka atramentowa. Duża ilość wydruków kolorowych sprawia, że warto zastanowić się nad drukarką laserową kolorową, która kosztuje najdrożej, ale zapewni najniższy koszt eksploatacji.

Styl Życia - najnowsze informacje