poniedziałek, 20 stycznia 2020 13:16

Tarnów. Ograniczenie wjazdu do centrum dla aut z silnikiem Diesla? To "koncert życzeń”

Autor Marzena Gitler
Tarnów. Ograniczenie wjazdu do centrum dla aut z silnikiem Diesla? To "koncert życzeń”

W Małopolsce trwa aktualizacja Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego (POP). Na spotkaniach konsultacyjnych omawiano m.in. sprawę ograniczenia wjazdu do centrów dużych miast pojazdów nie spełniających norm emisyjnych. Co na to Urząd Miasta Tarnowa?

Celem Programu Ochrony Powietrza jest osiągnięcie w Małopolsce do roku 2023 dopuszczalnych poziomów stężeń pyłu PM10, pyłu PM2,5, benzo(a)pirenu i dwutlenku azotu, wyznaczonych w przepisach polskich i unijnych. W dłuższej perspektywie POP zakłada obniżenie poziomów stężeń pyłów rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Pomysły jak to zrealizować omawiano na szeregu spotkań konsultacyjnych, które od 10 do 17 stycznia odbywały się w  Nowym Targu, Krakowie, Chrzanowie, Nowym Sączu i Tarnowie. Zaprezentowano są na nich m.in. propozycje działań naprawczych oraz nowe obowiązki dla gmin, powiatów, przedsiębiorców oraz wszystkich mieszkańców Małopolski.

W niektórych tarnowskich mediach internetowych ukazały się informacje o tym, że władze samorządowe Małopolski chcą szybko wprowadzić zakaz wjazdu do centrum Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza dla samochodów spalinowych w ramach kolejnego etapu walki ze smogiem i aktualizacji programu ochrony powietrza dla województwa. Informujemy, iż jest to tylko koncepcja, która spowodowała plotkę, że pomysł będzie realizowany w najbliższym czasie - napisał w mailu do mediów Ireneusz Kutrzuba, Rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa.

Zdaniem prezydenta Romana Ciepieli informacje te wprowadziły sporo zamieszania, bowiem choć aktualizacja „Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego" dotyczy przede wszystkim źródeł tzw. niskiej emisji, czyli pieców nazywanych popularnie „kopciuchami”, to jednak informujący położyli nacisk na tworzenie stref czystego transportu w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu, w których, według pomysłodawców, mógłby odbywać się tylko ruch samochodów elektrycznych oraz tych, które mają silniki spełniają rygorystyczne normy emisji spalin: silniki Diesla – norma EURO 6, silniki benzynowe - norma EURO 4. To jedyny pomysł „samochodowy”, w kontekście którego pojawia się nazwa Tarnów. Pojawiła się też mocno utopijna koncepcja zakazu ruchu samochodów niezarejestrowanych w mieście z silnikami spalinowymi. Dopuszczone do ruchu byłyby samochody spoza miasta wyłącznie z silnikami wodorowymi lub elektrycznymi.

Jak sprawy się mają? Po pierwsze: aktualizacja „Programu ochrony powietrza dla Województwa Małopolskiego" jest obecnie w fazie wstępnej, nic nie zostało postanowione, zbierane są pomysły, koncepcje, odbywają się konsultacje. To w dużej mierze swoisty „koncert życzeń” - informuje rzecznik prezydenta. - Po drugie: aby większość luźno rzucanych propozycji można było wcielić w życie potrzebne byłyby zmiany legislacyjne na poziomie krajowym, czyli musiałby się nimi zająć Sejm.

Przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa brali udział 14 stycznia w konsultacjach założeń aktualizacji „Programu…”, do końca miesiąca przedstawią swoje uwagi i wnioski. Propozycje zapisów nowego „Programu Ochrony Powietrza dla Województwa Małopolskiego” można zobaczyć TU.

foto: MPK w Tarnowie

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka