poniedziałek, 18 stycznia 2021 15:09

Tarnów: Dagarama dzieli się ciepłem. W jaki sposób?

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów: Dagarama dzieli się ciepłem. W jaki sposób?

Na fasadzie Muzeum Okręgowego w Tarnowie (Rynek 20-21) znajduje się nietypowy pomnik, przy którym można się ogrzać. To płyta poświęcona pamięci tarnowskiego architekta-wizjonera, Jana Głuszaka Dagaramy.

Wytłoczona w mosiądzu płyta nie tylko informuje o latach życia wybitnego tarnowianina, ale i … grzeje. Jest bowiem ciepła (dzięki zainstalowanej wewnątrz grzałce ma stałą temperaturę 37.5 stopnia), tak jak gorąca od wizji architektury przyszłości była głowa Dagaramy. Taki pomysł na upamiętnienie tej wyjątkowej postaci miał twórca tablicy, zajmujący się na co dzień malarstwem i grafiką, Rafał Bujnowski.

Kultura wrażliwa w tarnowskim Muzeum Okręgowym
Osoby z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku i intelektualnymi mogą zwiedzać wszystkie oddziały tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Wszystko za sprawą projektu „Małopolska. Kultura wrażliwa”. Aby ułatwić dostępność do wystaw i eksponatów, w pierwszej kolejności konieczna jest likwidacja barier architek…

Płyta znajdująca się na szlaku „Sztuka w mieście”. Została wykonana dziesięć lat temu przez Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie w ramach projektu „Tarnów. 1000 lat nowoczesności”. Była ona niedostępna w czasie remontu kamienic położonych przy Rynku 20 i 21, teraz znów można cieszyć się jej ciepłem.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka