Osoby z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku i intelektualnymi mogą zwiedzać wszystkie oddziały tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Wszystko za sprawą projektu „Małopolska. Kultura wrażliwa”.
Aby ułatwić dostępność do wystaw i eksponatów, w pierwszej kolejności konieczna jest likwidacja barier architektonicznych, progów i schodów poprzez zamontowanie szyn i platform dla osób mających problemy z poruszaniem się. W Ratuszu są przenośne platformy i szyny, a w budynku Muzeum Historii Tarnowa i Regionu jest nowoczesna winda, dostosowana do osób poruszających się na wózku inwalidzkim, przyciski są pisane alfabetem Braille’a.
Dla osób niesłyszących nagrywane są filmy w polskim języku migowym. Zawierają one wszystkie informacje na temat ekspozycji i eksponatów. Filmy publikowane są także z napisami i audiodeskrypcją. Specjalnie dla osób niewidzących lub słabo widzących tworzone są tzw. tyflografiki, czyli wypukłe obrazy, pozwalające osobom z niepełnosprawnością wzrokową poznać poszczególne dzieła. Przez dotyk, niewidzący może bowiem „zobaczyć”, co przedstawione jest na danym obrazie.
Więcej informacji na temat dostępności można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Tarnowie.
inf./fot. UM Tarnów