poniedziałek, 18 stycznia 2021 14:50

Kultura wrażliwa w tarnowskim Muzeum Okręgowym

Autor Aleksandra Tokarz
Kultura wrażliwa w tarnowskim Muzeum Okręgowym

Osoby z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku i intelektualnymi mogą zwiedzać wszystkie oddziały tarnowskiego Muzeum Okręgowego. Wszystko za sprawą projektu „Małopolska. Kultura wrażliwa”.

Aby ułatwić dostępność do wystaw i eksponatów, w pierwszej kolejności konieczna jest likwidacja barier architektonicznych, progów i schodów poprzez zamontowanie szyn i platform dla osób mających problemy z poruszaniem się. W Ratuszu są przenośne platformy i szyny, a w budynku Muzeum Historii Tarnowa i Regionu jest nowoczesna winda, dostosowana do osób poruszających się na wózku inwalidzkim, przyciski są pisane alfabetem Braille’a.

Tarnowskie szpitale wstrzymują szczepienia. Dlaczego?
Planowanej na podziałek dostawy szczepionek firmy Pfizer nie otrzyma Szpital Wojewódzki św. Łukasza. Jest to spowodowane mniejszymi dostawami preparatu. Szpital Wojewódzki św. Łukasza jest szpitalem węzłowym. Zamówienie na szczepionki, które zostało złożone przez placówkę [/informacje/tarnow], anul…

Dla osób niesłyszących nagrywane są filmy w polskim języku migowym. Zawierają one wszystkie informacje na temat ekspozycji i eksponatów. Filmy publikowane są także z napisami i audiodeskrypcją. Specjalnie dla osób niewidzących lub słabo widzących tworzone są tzw. tyflografiki, czyli wypukłe obrazy, pozwalające osobom z niepełnosprawnością wzrokową poznać poszczególne dzieła. Przez dotyk, niewidzący może bowiem „zobaczyć”, co przedstawione jest na danym obrazie.

Więcej informacji na temat dostępności można znaleźć na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje