czwartek, 28 listopada 2019 13:23

Tarnów. Kiedy otwarcie Jaskółki i kto za nią zapłaci?

Autor Marzena Gitler
Tarnów. Kiedy otwarcie Jaskółki i kto za nią zapłaci?

Oficjalnie odebrana została od wykonawcy Arena Jaskółka Tarnów. Obecnie trwa zagospodarowanie pomieszczeń, a prezydent Roman Ciepiela zaprasza tarnowian do zwiedzania sportowo-widowiskowego obiektu w sobotę 30 listopada od godziny 11.

Obiekt ma kubaturę 133 537 metrów sześciennych, powierzchnia użytkowa to 7754,52 metrów kwadratowych, powierzchnia usługowa - 2519,58 metrów kwadratowych. Sama arena ma wymiary 33,66 x 56,25 m. Mościcka hala przystosowana jest do rozgrywania spotkań futsalu, piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki w randze rozgrywek krajowych oraz międzynarodowych – są pełnowymiarowe boiska dla każdej z tych dyscyplin. Dodatkowo, na przykład na zajęcia wychowania fizycznego, arenę podzielić będzie można dwiema elektrycznie sterowanymi kotarami grodzącymi na trzy odrębne boiska (w przypadku siatkówki będą to pełnowymiarowe boiska treningowe). W hali organizować można także koncerty (po złożeniu krótszej trybuny od strony północnej stanie tam scena), imprezy taneczne, kongresy, wystawy itp.

Hala pomieści 4317 widzów (w tym 271 gości w strefie VIP i 93 dziennikarzy), z czego 3559 na stałych miejscach siedzących oraz 746 na składanych trybunach teleskopowych. Dodatkowo dwanaście miejsc położonych na poziomie areny przeznaczonych będzie dla osób niepełnosprawnych. Podczas koncertów na płycie głównej są miejsca dla ok. 1000 osób. Dla widzów przygotowano cztery szatnie, na parkingu jest miejsce dla 10 autobusów, około 380 samochodów i 100 rowerów.

Odrębną częścią Areny Jaskółka Tarnów jest posiadające osobne wejście od strony południowo-wschodniej, centrum odnowy biologicznej o powierzchni ponad 125 metrów kwadratowych. Wyposażone jest m.in. w wanny do hydroterapii, hydromasażu oraz kąpieli wirowej, wirówkę do kończyn górnych, aparat do elektroterapii, urządzenie do krioterapii, materace korekcyjne, stół wielofunkcyjny do ćwiczeń siłowych, stoły do masażu i rehabilitacyjne, laser wysokoenergetyczny z sondą punktową. W siłowni o powierzchni ponad 146 metrów kwadratowych skorzystać będzie można m.in. z trzech wioślarzy, trzech bieżni elektrycznych, trzech orbitreków, trzech stacjonarnych rowerów treningowych, sześciostanowiskowego atlasu wielofunkcyjnego, zestawów hantli oraz z urządzeń do ćwiczeń na poszczególne mięśnie. Jest również tradycyjna sucha sauna fińska, łaźnia rzymska, sauna na podczerwień oraz ergonomicznie profilowane łoża wypoczynkowe.

Kto dofinansuje Arenę?

Prezydent Roman Ciepiela wystosował do parlamentarzystów wybranych z ziemi tarnowskiej pismo, w którym zaprasza na zaplanowane 30 listopada uroczyste otwarcie i dni otwarte Areny Jaskółka Tarnów. Na zaproszeniu jednak się nie kończy, bowiem prezydent apeluje również do posłów i senatorów o pomoc w uzyskaniu dofinansowania inwestycji. Czteroletnie starania miasta w tym zakresie nie dały rezultatów.

Jak z pewnością wszyscy tarnowianie pamiętają, Arena Jaskółka Tarnów wybudowana została kosztem 59 mln zł wyłącznie z budżetu miasta i zaciągniętych kredytów, Ministerstwo Sportu i Turystyki nie dołożyło ani złotówki, mimo wielokrotnych monitów i próśb. Nie pomogły również apele prezydenta o lobbowanie na rzecz dofinansowania budowy obiektu, kierowane pod adresem parlamentarzystów i radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego.

„Przy tej okazji chcę przypomnieć o naszych trzech oficjalnych zgłoszeniach inwestycji do Ministra Sportu i Turystyki do dofinansowania w ramach Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – pisze Roman Ciepiela do parlamentarzystów. Dwa pierwsze wnioski, tj. z roku 2016 (wraz z aktualizacją z roku 2017) oraz z 2018, zostały rozpatrzone negatywnie bez podania uzasadnienia odmowy. Przyjęliśmy to z dużym rozczarowaniem i niezrozumieniem. Jesteśmy zdania, że nie wzięto pod uwagę w najmniejszym stopniu opinii polskich związków sportowych, a także, nie podlegającego żadnym wątpliwościom ponadlokalnego znaczenia przedsięwzięcia, w tym również dla sportowców niepełnosprawnych.

Nasze trzecie zgłoszenie zostało wysłane w dniu 25 marca 2019 r. i do chwili obecnej ministerstwo nie rozstrzygnęło tej konkretnej sprawy.

Inwestycja jest już zakończona i odebrana, kończy się również rok budżetowy, w związku z tym apeluję do Pana Posła o stanowcze podjęcie interwencji u obecnego Ministra Sportu i Turystyki, w celu pozytywnego dla naszego Miasta rozstrzygnięcia sprawy dofinansowania zadania.

Chcę przypomnieć, że począwszy od pierwszego zgłoszenia inwestycji, apelowałem zarówno do ówczesnych parlamentarzystów ziemi tarnowskiej jak też radnych Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Radnych Rady Miejskiej w Tarnowie o lobbowanie na rzecz naszego dobra wspólnego jakim jest ten obiekt sportowy i jego znaczenie dla rozwoju kultury fizycznej.

Arena Jaskółka Tarnów jest obecnie jedynym tego typu obiektem w subregionie i w płn.-wsch. Małopolsce, umożliwiającym organizację imprez na skalę regionalną.”

Do swojego listu prezydent Roman Ciepiela dołączył komplet dokumentów, które obrazują czteroletnie starania władz miasta o finansowanie inwestycji.

Inf. i foto: UM Tarnowa

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka