poniedziałek, 27 czerwca 2022 10:30

Tarnów. Nagrody na Gali Miasta rozdane. Przekazano odznaczenia przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę

Autor Katarzyna Jamróz
Tarnów. Nagrody na Gali Miasta rozdane. Przekazano odznaczenia przyznane przez prezydenta Andrzeja Dudę

W Amfiteatrze Letnim odbyła się w piątek (24 czerwca) gala wręczenia Nagród Miasta Tarnowa w dziedzinie kultury oraz stypendiów artystycznych. Uroczystość była również okazją do przekazania odznaczeń przyznanych przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę. Całość uświetnił koncert zespołu AllDęte.

– Dzisiaj dziękujemy tym, którzy zasłużyli się dla miasta, dla kultury i całego środowiska. Będą to wyróżnienie dla twórców jak i animatorów oraz mecenasów, którzy propagują kulturę. Chcemy też docenić niektóre osoby za całokształt ich działalności. Wręczymy także odznaczenia państwowe. A to wszystko z okazji święta miasta, imienin, dni Tarnowa, czyli Zdearzeń. To weekend mieszkańców, możliwość spotkania, zapowiada się wiele smacznych rzeczy, koncertów, tańców i wiele będzie się działo zarówno w przestrzeni publicznej jak i w salach koncertowych

– mówił w czasie gali prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Tegoroczne Nagrody Miasta Tarnowa przyznano: Piotrowi Barszczowskiemu za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i Katarzynie Wronie za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury. W tej edycji doceniono także działalność Marii Kanior, pedagożki, nauczycielki i działaczki harcerskiej. Otrzymała Nagrodę Honorową w uznaniu  wybitnych zasług i osiągnięć za całokształt pracy.

Co roku przyznawane jest również wyróżnienie „Mecenasa Kultury Tarnowa”. Tym razem przypadło ono w udziale Ana Belle, czyli Annie Daraż. Jej cukiernia Ana Belle Patisserie aktywnie wspiera tarnowskie imprezy. Z kolei nagroda „Nadzieja Roku” przypadła Robertowi Wypaskowi. Jest to wyróżnienie przyznawane wybitnie uzdolnionym młodym twórcom.

Nagrody otrzymali z rąk prezydenta Tarnowa, Romana Ciepieli oraz przewodniczącego rady miejskiej, Jakuba Kwaśnego. W czasie gali wyróżnienie w postaci dukata tarnowskiego za upowszechnianie i promocję kultury otrzymał także Mateusz Kołodziej.

Przyznano siedem stypendiów artystycznych. Otrzymali je: w kategorii literatura: Bogumił Staszek (wydanie tomiku poetyckiego „Jatyzm”); w kategorii sztuki wizualne: Kazimierz Klimkiewicz  – „Tarnowskie Biennale Sztuki” (wspólny projekt artystyczny), Filip Sępek – „Moje okolice” oraz Ryszard Szczepanik – „Wino z Terakoty - Podziemny Eksperyment. Zestaw naczyń do picia, maceracji i przechowywania wina”; w kategorii muzyka: Ewa Judasz-Jakubiak – „Bo świat to my” (realizacja nagrania audio i teledysku przez Chór SOLski), Anna Podkościelna-Cyz - „Tarnów na strunach” (teledysk Con Affetto na tarnowskiej Starówce); w kategorii film: Krzysztof Głuszak - „Diament z Warsztatowej. Sto lat Klubu Sportowego Metal Tarnów”.

Prezydent Andrzej Duda uhonorował odznaczeniami państwowymi zasłużonych pracowników Urzędu Miasta Tarnowa. Medal Złoty otrzymali: Andrzej Banach, Marek Baran, Beata Idziniak. Bogumiła Karpińska, Mariusz Kita, Sławomir Kolasiński, Andrzej Kowol, Dorota Krakowska, Andrzej Kuta, Aleksandra Machowska, Marzena Markowska, Zdzisław Nyczaj, Barbara Owczyńska, Dorota Ryba, Marta Rzeźnikiewicz, Angelina Słomska oraz Marta Wiśniewska. Medal srebrny za długoletnią służbę otrzymała Elżbieta Starzyk. Uroczystego wręczenia odznaczeń w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dokonała Ewa Gil, II zastępca dyrektora biura wojewody małopolskiego oraz prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

Na zakończenie gali na scenie można było usłyszeć zespół AllDęte.

Inf./Fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje