poniedziałek, 26 września 2022 11:00

Tarnów. Pięćdziesiąt lat temu ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską

Autor Katarzyna Jamróz
Tarnów. Pięćdziesiąt lat temu ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską

W czwartek (23 września) osiemnaście tarnowskich par odebrało w Sali Lustrzanej okolicznościowe medale za długoletnie pożycie małżeńskie, przyznane przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Wręczył je prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

W tym dniu 18 par świętowało wypowiedziane „Tak” ponad 50 lat temu. Wśród nich znalazła się także jedna, która celebrowała 60 lat wspólnego pożycia – to państwo Zofia i Julian Kurczabowie. Nieco mniej, bo 56 lat razem mają także za sobą państwo Maria i Roman Kaletowie, a rok później przed ołtarzem przysięgali sobie pani Henryka i pan Julian Czopkiewiczowie (55 lat).

Nagrody wręczono także państwu: Marii i Władysławowi Językom (52 lata), Krystynie i Antoniemu Walasom, Janinie i Krzysztofowi Bałłom (51 lat), Halinie i Janowi Czapkom (51 lat), Stanisławie i Janowi Paprockim (51 lat), Teresie i Ludwikowi Pyrchlom (51 lat), Elżbiecie i Stanisławowi Siedlikom (51 lat), Marii i Antoniemu Ciepielowskim (51 lat), Janinie i Kazimierzowi Piwowarczykom (51 lat), Zofii i Stefanowi Zabawom (50 lat), Teresie i Andrzejowi Bankom (50 lat) oraz Halinie i Antoniemu Widłom (50 lat).

Uroczystość uświetniły występy uczniów Zespołu Szkół Muzycznych. Jubilaci, oprócz wspomnianych odznaczeń, otrzymali kwiaty i pamiątkowe dyplomy.

Przypomnijmy, że medale przyznawane są na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach. Mogą otrzymać je pary z minimum 50-letnim stażem. Medale prezydenta RP za długoletnie pożycie małżeńskie przyznawane są osobom, które złożą odpowiedni wniosek w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Inf. UM Tarnów
Fot. Artur Gawle (UM Tarnów)

Tarnów - najnowsze informacje