poniedziałek, 6 września 2021 10:58

Tarnowscy policjanci podsumowali wakacje. Oto główna przyczyna wypadków

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnowscy policjanci podsumowali wakacje. Oto główna przyczyna wypadków

Policyjne działania pod nazwą „Bezpieczne wakacje 2021” trwały na terenie powiatu tarnowskiego od 25 czerwca do 31 sierpnia. Ich celem było zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu. Teraz przyszedł czas na podsumowania. Gdzie tak bardzo nam się spieszyło? – można zapytać na koniec.

Jednym z zadań Policji ruchu drogowego w tym czasie była kontrola prawidłowości przewozu dzieci i młodzieży na letni wypoczynek. Szczególnym nadzorem zostały objęte zorganizowane formy przewozu. Przed wyjazdem w trasę możliwe było skontrolowanie autobusu turystycznego. - Podczas takiej kontroli sprawdzany był stan trzeźwości kierującego, dokumenty uprawniające do wykonywania przewozu osób, stan techniczny pojazdu i jego obowiązkowe wyposażenie. Ponadto autokary kontrolowane były również podczas podróży. W sumie sprawdzono 21 autobusów - tłumaczy asp. sztab. Paweł Klimek, rzecznik prasowy tarnowskiej policji.

W trosce o bezpieczeństwo policjanci w czasie wakacji dużą uwagę kierowali na indywidualne przejazdy. Kontrole dotyczyły wykroczeń popełnianych przez kierujących, zwłaszcza - przekroczenia dozwolonej prędkości, nieprawidłowego wyprzedzania czy też prawidłowości przewozu dzieci. W ramach dbania o bezpieczeństwo pieszych użytkowników dróg szczególnym nadzorem obejmowane były rejony przejść dla pieszych, na których najczęściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Podczas tegorocznych wakacji tarnowscy policjanci skontrolowali ogółem 6915 pojazdów. Zatrzymano 253 praw jazdy i 443 dowodów rejestracyjnych. Do zadań funkcjonariuszy należało też eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierujących. W tym czasie ujawniono 194 przypadków kierowania pojazdem przez osoby znajdujące się w stanie nietrzeźwości.

- W okresie od 25 czerwca do 31 sierpnia br. doszło do 18 wypadków drogowych, w których zginęły 2 osoby, a 30 zostały ranne. Główną przyczyną wypadków drogowych zaistniałych od 25.06. – 31.08. 2021 roku było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu - dodaje asp. sztab. Klimek.

fot. KMP Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje