środa, 29 czerwca 2022 17:02

Tragedia w Tatrach. Piorun raził turystę na Giewoncie

Autor Katarzyna Jamróz
Tragedia w Tatrach. Piorun raził turystę na Giewoncie

W środę (29 czerwca) podczas popołudniowej burzy w rejonie Giewontu mężczyznę raził piorun.

Na miejsce zdarzenia poleciał śmigłowiec z ratownikami TOPR-u na pokładzie. Ratownicy podjęli zaawansowane czynności resuscytacyjne. Turysta został przetransportowany do szpitala w Zakopanem.

Mimo podejmowanych czynności ratujących życie, nie udało się pomóc młodemu Ukraińcowi, mężczyzna zmarł. Wypadek miał miejsce kilka metrów od krzyża na wierzchołku Giewontu.

W Tatrach, ze względu na rozpoczęty sezon wakacyjny panuje duży ruch turystyczny. Jak informuje TOPR, w środę ratownicy śmigłowcem ewakuowali jeszcze 2 inne osoby: turystkę po zasłabnięciu na Małym Kościelcu oraz osobę, która doznała urazu stawu skokowego przy zejściu z Kasprowego Wierchu na Halę Gąsienicową. Ponadto kilka osób z objawami zatrucia pokarmowego i odwodnienia przetransportowano samochodami do zakopiańskiego szpitala.

Wedle prognoz w Tatrach przez kilka najbliższych dni mogą wystąpić gwałtowne burze. W takim okresie wyjścia górskie należy planować już we wczesnych godzinach porannych. W sytuacji, gdy zbliża się do nas burza, należy niezwłocznie opuścić rejony wierzchołków oraz grani i zejść w niższe partie Tatr.


Fot. Policja Zakopane

Podhale

Podhale - najnowsze informacje