czwartek, 16 grudnia 2021 15:05

Ten lek pomaga w walce z COVID-19. Używa się go od starożytności

Autor Norbert Kwiatkowski
Ten lek pomaga w walce z COVID-19. Używa się go od starożytności

To może być przełom w sprawie walki z koronawirusem. Kolchicyna - lek otrzymywany z szafranu używany już przez starożytnych mieszkańców Grecji może zwiększyć skuteczność leczenia pacjentów z silnymi objawami choroby COVID-19.

Co ciekawe, przeprowadzono dotąd cztery badania na 6 tys. pacjentów chorujących na COVID-19, z których każde pokazało "znaczącą poprawę stanu zdrowia u osób ciężko przechodzących chorobę oraz, co najważniejsze, zmniejszenie śmiertelności nawet o połowę" po terapii kolchicyną.

Kolchicyna jest to lek używany przez antycznych Greków i Egipcjan, jest jednym z niewielu środków, które przetrwały tysiące lat i nadal używane są w nowoczesnej medycynie do leczenia stanów zapalnych wywołanych przez dnę moczanową oraz w Rodzinnej Gorączki Śródziemnomorskiej (FMF), która jest szczególnie powszechna wśród mieszkańców Izraela pochodzenia północnoafrykańskiego.

Już Sumerowie i starożytni Grecy używali szafranu jako przyprawy, barwnika i składnika perfum. Szafranem na głęboki żółty kolor farbowano urzędnicze togi w antycznym Rzymie i mnisie szaty w Indiach, Chinach i Tybecie (nazwa szafran pochodzi od arabskiego słowa zafaran – żółty). Opisywał go asyryjski traktat botaniczny z VII wieku p.n.e., a jego pielęgnacyjno-kosmetyczne właściwości wspomniane zostały nawet w Biblii.1)

W Polsce szafran używany był w kuchni przez nasze prababki m.in. do pieczenia „szafranowych bab”, czyli puszystych, żółtych ciast drożdżowych. Robiły to z szacunkiem i umiarem, ze względu na fakt, że szafran to najdroższa przyprawa świata, a dodany w nadmiarze nadaje potrawie goryczy. Kulinarno-kosmetyczne przymioty szafranu z krokusa to jednak tylko część jego niezwykłych właściwości. Prawdziwe cuda ten niepozorny, fioletowy kwiat pokazuje, gdy spojrzymy na niego pod kątem zdrowia.

Małopolska - najnowsze informacje