wtorek, 8 marca 2022 07:03

Ten wizerunek Putina jest zakazany. Za jego udostępnianie grozi mandat lub więzienie

Autor Mirosław Haładyj
Ten wizerunek Putina jest zakazany. Za jego udostępnianie grozi mandat lub więzienie

Użytkownicy mediów społecznościowych masowo udostępniają wizerunek prezydenta Władimira Putina w makijażu na tle tęczowej flagi. Grafika od 2017 r. jest w Rosji zakazana i została przez tamtejsze Ministerstwo Sprawiedliwości wpisane na listę materiałów ekstremistycznych.

Sprawa grafiki sięga 2016 r. kiedy twarz Władimira Putina w mocnym makijażu i napisem "stop homofobia" wyrokiem sądu została objęta cenzurą. Było to pokłosiem tego, że "umalowany" wizerunek prezydenta Rosji od 2013 r. był używany przez środowiska LGBT podczas protestów przeciw ich dyskryminacji. Podobno przerobiona grafika, miała dotknąć do żywego samego prezydenta i wywołać na Kremlu oburzenie. Putin bardzo dba o swój wizerunek i zawsze przedstawiany jest jako wzór męskości, dlatego rosyjska administracja od razu podjęła bardzo radykalne kroki.

Wyrokiem sądu grafika została wpisana na listę ponad 4 zakazanych treści ekstremistycznych. Tym samym znalazła się wśród materiałów wspierających dżihadystów czy propagujących nazizm i rasizm. Opis jaki widnieje przy niej w ministerialnym indeksie jest następujący: "Plakat przedstawiający mężczyznę, przypominającego prezydenta Władimira Putina z makijażem na twarzy — pomalowanymi oczami i ustami. Według autora ilustracja ma sugerować niestandardową orientację seksualną rosyjskiego prezydenta". Według rosyjskiego prawa za udostępnianie zakazanych materiałów grozi kara 3 tys. rubli mandatu lub 15 dni pozbawienia wolności.

W sprawie "tęczowego wizerunku" prezydenta Rosji na przymusowe leczenie psychiatryczne skazany został Aleksandr Cwietkow, który udostępnił w sieci szereg antyputinowskich grafik. Wśród nich znajdowała się ta przedstawiająca "Putina jako homoseksualnego klauna".

Obrazoburcza grafika, zaczęła na nowo krążyć w sieci i zyskiwać popularność po tym, jak 24 lutego Rosja dokonała inwazji na Ukrainę. Wizerunek "Putina jako homoseksualnego klauna" jest masowo zamieszczany m. in. przez użytkowników Twittera. Jeden z nich, zamieszczając obraz na swoim koncie napisał przekornie, żeby nie udostępniać dalej grafiki, przedstawiającej Putin jako geja, bo "on nienawidzi".

Inf.: Onet
Fot.: screen/Twitter

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje