wtorek, 11 kwietnia 2023 15:27

Tłumy na Rękawce. "Zdecydowanie warto tu przyjść" [FOTO]

Autor Patryk Trzaska
Tłumy na Rękawce. "Zdecydowanie warto tu przyjść" [FOTO]

Stragany z historycznymi przedmiotami, dobre jedzenie, a także rekonstrukcja prawdziwej średniowiecznej bitwy. Za nami Rękawka 2023, która przyciągnęła na krakowski Kopiec Kraka tysiące ludzi. – Zdecydowanie warto tu przyjść. Zawsze i co roku – komentował jeden z uczestników.

Odbywający się od dawien dawna każdego roku we wtorek po Wielkanocy festyn zwany rękawką związany jest z najstarszym z krakowskich kopców (kopcem Kraka). Jak głosi legenda, lud usypał mogiłę swojemu władcy nosząc ziemię w rękach i rękawach, co znalazło swoje odbicie w nazwie. Z kolei słowiańska etymologia wskazuje na źródłosłów związany z pochówkiem, co podkreśla jeszcze dobitniej związek tej tradycji z mogiłą legendarnego Kraka, chociaż badania archeologiczne przeprowadzone w tym miejscu nie przyniosły żadnych poważniejszych odkryć.

@glos24.pl Słyszeliście kiedyś o tym święcie? Jak widać w Krakowie cieszy się sporą popularnością 🤔 #cracow #krakow #dc #dlaciebie #tiktok #wywiad #sondauliczna #wiosna #viral #sredniowiecze #rekonstrukcjahistoryczna ♬ Old-fashioned ancient music of the Middle Ages - PeriTune

Rękawka miała upamiętniać stypę, jaka odbyła się przed wiekami po usypaniu kopca. z tą myślą przybywali co roku krakowianie na odpust pod pobliski kościół św. benedykta na wzgórzu lasoty. tradycje pogańskie przeplatały się z chrześcijaństwem, ulegały też zmianie zwyczaje i upodobania uczestników rękawki. z racji swojego terminu wiąże się ono z, obchodzonym szczególnie uroczyście wśród słowian, świętem wiosny. Wokół mogiły rozrzucano ubogim resztki święconego, rozdawano jałmużnę. sprzedawano na straganach słodycze i przeróżne drobiazgi, w tym głównie zabawki.

Do dzisiaj przetrwała tradycja odpustu i jarmarku-festynu. Organizowane są występy artystyczne i konkursy. Obok tradycyjnych pukawek, drewnianych zabawek kupić tu można współczesną tanią "galanterię plastikową", wyroby gastronomiczne, czy obejrzeć historyczną rekonstrukcję bitwy w iście średniowiecznym klimacie.

Nie inaczej było w tym roku. Na kopcu Kraka już po godzinie 11:00 pojawiły się tysiące ludzi. Jak podkreślali w rozmowie z Głos24, jest to świetna forma spędzania wolnego czasu po świętach. Punktem kulminacyjnym była rekonstrukcja bitwy historycznej, którą z kopca śledziły setki obserwujących. Co chwilę można było usłyszeć okrzyki zagrzewające do walki oraz oklaski publiczności.

Jak co roku, Rękawka to również dziesiątki straganów, na których każdy miał okazję znaleźć coś dla siebie. Ludzi zachwyciły ręcznie robione pamiątki historyczne oraz tradycyjne jedzenie. Dla dzieci przygotowano wiele punktów z zabawkami, oraz słodkościami.

Skala wydarzenia była ogromna, co przyciągnęło uwagę wielu influenserów, którzy za pomocą mediów społecznościowych relacjonowali na bieżąco swoje doznania na Rękawce.

Następna edycja wydarzenia dopiero za rok.

fot. Patryk Trzaska

Kraków

Kraków - najnowsze informacje