czwartek, 9 marca 2023 12:11, aktualizacja 2 lata temu

To dla mieszkańców Sądecczyzny "być albo nie być", dlatego biorą sprawę w swoje ręce

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
To dla mieszkańców Sądecczyzny "być albo nie być", dlatego biorą sprawę w swoje ręce

Mieszkańcy Sądecczyzny wraz z obywatelami Republiki Słowackiej postanowili stworzyć petycję w sprawie jak najszybszego uruchomienia autobusów Krynica-Bardejov.

W styczniu informowaliśmy, że Preszowski Kraj Samorządowy ma już wszystkie zezwolenia od strony polskiej, by uruchomić autobus transgraniczny Krynica-Bardejov. To szansa na rozwój turystyki w Krynicy i na całej Sądecczyźnie, zwłaszcza w kontekście zbliżających się igrzysk europejskich.

Uruchomienie może zostać wstrzymane

Na ostatniej prostej uruchomienie samorządowego autobusu może jednak zostać wstrzymane ze względu na problemy natury biurokratycznej po słowackiej stronie, dlatego konieczna będzie interwencja małopolskich posłów i samorządowców– uważają eksperci z Inicjatywy obywatelskiej „Polska-Słowacja-autobusy.

Projektowany autobus Krynica-Bardejów to efekt starań, rozpoczętych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego jeszcze w 2017 roku. Dlaczego powstaje dopiero teraz? Początkowo na uruchomienie samorządowych połączeń przekraczających granicę państwa nie pozwalały słowackie przepisy, które trzeba było zmienić.

"To dla nas być albo nie być"

Mieszkańcom Sądecczyzny bardzo zależy na uruchomienie linii.

– W Krynicy wszyscy czekamy na ten autobus i liczymy, że będzie już jeździł na długi weekend majowy, bo o połączenia ze Słowacją stale pytają nasi potencjalni goście z całej Polski oraz Słowacy, którzy nie mają, jak do nas dojechać. Prowadzę niewielki pensjonat i jest to dla nas "być albo nie być", zwłaszcza w tym trudnym okresie dla całej branży. Dlatego niepokoi nas, że wciąż nie są podawane żadne konkretne szczegóły

– mówi w rozmowie z Głosem24 jeden z sądeckich przedsiębiorców.

Mieszkańcy biorą sprawy w swoje ręce

Mieszkańcy Sądecczyzny wraz z obywatelami Republiki Słowackiej postanowili wziąć sprawę w swoje ręce i stworzyć petycję, w celu jak najszybszego uruchomienia autobusów Krynica-Bardejov.

– My niżej podpisani obywatele Republiki Słowackiej oraz Rzeczpospolitej Polskiej zwracamy się z uprzejmą prośbą o jak najszybsze uruchomienie zaplanowanych już kilka lat temu samorządowych autobusów Krynica-Bardejov oraz uruchomienie pozostałych autobusów transgranicznych z województwem Małopolskim i Podkarpackim (w tym Poprad-Zakopane). W czerwcu w Województwie Małopolskim odbędą się Igrzyska Europejskie, które zaplanowane są m.in. w Krynicy, Krakowie, Tarnowie i Zakopanem. Władze Województwa Małopolskiego przywiązują do tego wydarzenia ogromną wagę, licząc na to, że to wydarzenie sportowe pobudzi rozwój turystyki na Sądecczyźnie i przyczyni się tym samym do rozwoju gospodarczego obszarów górskich na pograniczu polsko-słowackim. Obecnie jednak do Krynicy nie ma jak ze Słowacji dojechać, bo nie kursują żadne stałe transgraniczne połączenia autobusowe ani kolejowe. Autobus Krynica-Bardejov zaplanowany przez Preszowski Kraj Samorządowy posiada już wszystkie potrzebne zezwolenia i miał już zostać uruchomiony w 2022 roku, dlatego niepokoi nas, że start tych połączeń się opóźnia

– czytamy w petycji.

– Apelujemy o jak najszybsze uruchomienie tego i innych autobusów transgranicznych jeszcze przed Igrzyskami Europejskimi oraz o prowadzenie wspólnie z Województwem Małopolskim intensywnej kampanii reklamowej, tak by autobus jeździł maksymalnie pełny i by nikomu nie przyszło do głowy zlikwidowanie tych połączeń. Jesteśmy przekonani, że autobus Krynica-Bardejov przyczyni się do trwałego rozwoju gospodarczego Sądecczyzny oraz Kraju Preszowskiego, które dziś wskutek wykluczenia komunikacyjnego należą do najbiedniejszych regionów Europy. Nie przyjmujemy do uwagi argumentów, że zawsze jest coś ważniejszego niż autobusy transgraniczne i dlatego na te autobusy musimy poczekać – czekamy tak już sześć lat, gdyż pierwsze połączenia miały ruszyć już w 2017 roku. Autobusy transgraniczne są konieczne, by na Wschodzie Słowacji oraz na Sądecczyźnie powstały nowe miejsca pracy nie tylko w turystyce oraz by zachodził transfer wiedzy i doświadczeń pomiędzy Słowacją a Polską, kluczowy zwłaszcza dla uczniów i studentów z Kraju Preszowskiego i Sądecczyzny. Autobus transgraniczny to miejsca pracy, rozwój gospodarczy i edukacja dla młodych ludzi, to szansa na dotarcie Słowaków do Krakowa i Warszawy, a Polaków do Koszyc i Budapesztu, na poznawanie Europy i lepszą przyszłość. To wszystko nie może czekać w nieskończoność, a czekamy już wystarczająco długo

– piszą autorzy petycji.

Petycję można znaleźć tutaj.

Fot.: Jakub Łoginow, ilustracyjne

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka