piątek, 3 czerwca 2022 20:59

To mogło być śmiertelnie niebezpieczne! W korycie Dunajca znaleziono niewybuch z II wojny światowej

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
To mogło być śmiertelnie niebezpieczne! W korycie Dunajca znaleziono niewybuch z II wojny światowej

W czwartek wieczorem w miejscowości Dąbrowa w gminie Chełmiec wędkarz w korycie Dunajca zauważył pocisk artyleryjski, o czym natychmiast powiadomił sądecką policję. Na miejsce wezwano saperów z Krakowa, a do czasu ich przybycia znalezisko zabezpieczali mundurowi z Nowego Sącza.

2 czerwca kilka minut przed godziną 21:00 oficer dyżurny sądeckiej komendy otrzymał informację o pocisku znajdującym się w korycie rzeki Dunajec w miejscowości Dąbrowa. W pierwszej kolejności niewybuch o długości ok. 50 cm sprawdził policjant z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego sądeckiej policji, a teren zabezpieczali funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu. W piątek we wskazane miejsce przybyła załoga 16 Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa, która sprawdziła niewypał, zabezpieczyła go w pojeździe pirotechnicznym, a następnie zabrała pocisk do neutralizacji.

Uwaga na niewybuchy, mogą być śmiertelnie niebezpieczne! Niewybuchy, mimo wielu lat spędzonych głęboko w ziemi, nadal mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem dotykać ani przenosić, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy nim grozi wybuchem, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią osoby przebywającej w jego pobliżu! W przypadku znalezienia niewybuchu czy amunicji należy natychmiast powiadomić Policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy zabezpieczyć to miejsce i nie dopuścić, by inne osoby nieświadome zagrożenia naraziły się na niebezpieczeństwo. Następnie policjanci będą zabezpieczać takie znalezisko do czasu przyjazdu specjalistycznego patrolu saperskiego, który zabierze amunicję czy niewypały do detonacji.

Inf. i foto: KMP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje