wtorek, 31 października 2023 09:36

Kwesta na Nowym Cmentarzu Podgórskim. "Zapraszamy wolontariuszy i darczyńców"

Autor Marzena Gitler
Kwesta na Nowym Cmentarzu Podgórskim. "Zapraszamy wolontariuszy i  darczyńców"

Zapraszamy na XVIII podgórską kwestę na Nowym Cmentarzu Podgórskim.

Tradycja kwestowania na krakowskich cmentarzach sięga połowy XIX stulecia, kiedy w dniu Wszystkich Świętych liczne filantropijne towarzystwa zaczęły organizować dobroczynne zbiórki. Do dziś na krakowskich cmentarzach spotkać można licznych wolontariuszy z puszkami kwestarskimi. Jak niegdyś, wciąż prowadzone są zbiórki dobroczynne, a wraz z nimi wyjątkowa, społeczna kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków najstarszych krakowskich nekropoli.

Kontynuując tą tradycję Stowarzyszenie Podgorze.pl, już po raz osiemnasty zaprasza na podgórską kwestę na Nowym Cmentarzu Podgórskim. Ten liczący dziś ponad 100 lat cmentarz to nie tylko plenerowa galeria rzeźb autorstwa najznakomitszych artystów, lecz przede wszystkim, to miejsce, w którym zapisana została historia dawnego miasta Podgórza i jego mieszkańców.

Dzięki dotychczasowym zbiórkom udało się odrestaurować dziewięć zabytkowych nagrobków, przywracając pamięć mieszkańców dawnego Wolnego Królewskiego Miasta Podgórza. W tym roku rozpoczęliśmy restauracje kolejnego grobowca- rodziny Schreinzerów (kw. IIa płd., grób 2). Wciąż jednak wiele zapomnianych i zaniedbanych nagrobków podgórskiej nekropoli wymaga szybkiej konserwacji. Dlatego też, jak co roku ogromnie, liczymy na Państwa bezcenną pomoc i udział w podgórskiej kweście. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców i miłośników Podgórza do wspólnego podgórskiego kwestowania na Nowym Cmentarzu Podgórskim. Zapraszamy Wolontariuszy i  Darczyńców – Wasza pomoc jest dla nas bezcenna! 1 listopada w godzinach 9.00 – 18.00

Zapisy i informacje: Elżbieta Lang- e-mail: ella@podgorze.pl; tel.: 691-377-437

Kwestę można też wesprzeć online: https://zrzutka.pl/7xt64d

inf. i fot. Fb. Podgórze, Kraków

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka