czwartek, 26 października 2023 10:47

Trądzik hormonalny - jak go rozpoznać i leczyć?

Autor Artykuł sponsorowany
Trądzik hormonalny - jak go rozpoznać i leczyć?

Trądzik hormonalny to dermatoza skóry, odmiana trądziku pospolitego wywołana zaburzeniami hormonalnymi. Choć trądzik kojarzy się z przypadłościami czasu dojrzewania, jego hormonalna odmiana może pojawić w każdym wieku. Jak skutecznie rozpoznać i leczyć schorzenie? Sprawdź szczegóły!

Co to jest trądzik hormonalny?

Trądzik i towarzyszące mu nieestetyczne zmiany skórne to problem, który kojarzymy zwykle z  okresem dojrzewania. Coraz więcej przypadków tego schorzenia skóry pojawia się także u osób dorosłych. To trądzik hormonalny związany z zaburzeniem działania układu wewnątrzwydzielniczego oraz okresowymi zmianami stężenia hormonów. Problem dotyczy zwłaszcza kobiet miedzy 25 a 35 rokiem życia. Taki rodzaj schorzenia nazywa się trądzikiem hormonalnym. Trądzik leczy się głównie za pomocą środków farmakologicznych oraz naturalnych metod pielęgnacyjnych. Terapią trądziku hormonalnego  zajmuje się dermatolog, u którego wizytę możesz umówić np. online: https://enel.pl/usluga/dermatolog/.

Przyczyny trądziku hormonalnego

Trądzik hormonalny to choroba przewlekła o zróżnicowanym podłożu. Wśród głównych czynników wpływających na pojawienie się nieestetycznych wykwitów skórnych wymienia się wahania poziomu hormonów. Inne procesy, które przyczyniają się do pojawienia się zmian trądzikowych, to także nasilone wydzielanie łoju, stan zapalny skórny, obecność bakterii w gruczołach łojowych oraz nadmierne rogowacenie skóry w obrębie ujść mieszków włosowych. Czynnikami, które mogą przyczyniać się do rozwoju trądziku hormonalnego, są także stres, niewłaściwa dieta, przyjmowane leki lub nieodpowiednia pielęgnacja skóry.

Jaki związek z trądzikiem mają hormony? Za pojawienie się trądziku zarówno w okresie dojrzewania, jak i wieku dorosłym odpowiadają hormony płciowe, które pobudzają produkcję łoju, czyli androgeny i estrogeny. Zaburzenia w tym obszarze objawiają się nadmierną produkcją sebum, lepką, błyszczącą się skórą oraz rozszerzonymi porami skóry, które stwarzają idealne środowisko do rozwoju zmian trądzikowych. Bezpośrednią przyczyną trądziku hormonalnego może więc być nadmiar androgenów lub nadwrażliwość pobudzonych gruczołów łojowych na działanie hormonów.

Co więcej, uwidocznianie się zmian trądzikowych w wieku dorosłym może być także reakcją organizmu na cykliczne wahania hormonów płciowych w organizmie, jak dzieje się to np. w cyklu miesiączkowym u kobiet. Szacuje się, że problem wykwitów i powstawania nieestetycznych krost dotyczy aż 70% kobiet przed menstruacją.

Jak rozpoznać trądzik hormonalny?

Za pojawienie się trądziku hormonalnego odpowiadają męskie hormony płciowe androgeny lub żeńskie hormony płciowe - estyrogeny. W zależności od tego, które z nich przyczyniły się do powstania problemów skórnych, wyróżnia się dwa typy trądziku hormonalnego: trądzik hormonalny androgenny i trądzik hormonalny estrogenny. Każdy z nich daje nieco inne objawy dermatozy:

  • Trądzik hormonalny androgenny – objawia się dużymi krostami, widocznymi zaskórnikami i bolesnymi grudkami, które powstają głównie w okolicach ust, linii żuchwy oraz na plecach. Zmianom skórnym często towarzyszy stan zapalny. Zauważa się także wzmożone przetłuszczanie się włosów i wyraźnie błyszczącą, tłustą cerę.
  • Trądzik hormonalny estrogenny – ma postać swędzących krostek, których pojawienie poprzedzone jest często widocznym zaczerwienieniem. Wypryski pojawiają się zazwyczaj na nosie, brodzie oraz w okolicach czoła. W zaawansowanym stadium mogą przybrać formę zapalną z ropnymi naciekami.

Jak leczyć trądzik hormonalny?

Leczenie trądziku hormonalnego powinno zacząć się od wizyty u dermatologa. Lekarz na podstawie wywiadu oraz obrazu klinicznego zmian dobierze odpowiednią metodę leczenia. Zaproponowana terapia jest zawsze dostosowana indywidualnie do pacjenta i jego problemów skórnych. Leczenie obejmuje stosowanie maści o działaniu miejscowym oraz doustnych środków farmakologicznych. W przypadku nasilonych objawów lekarz może podjąć decyzję o wprowadzeniu antybiotyków lub leków antykoncepcyjnych o działaniu hormonalnym. Leczenie należy wesprzeć dietą bogatą w witaminy E, C i A oraz codzienną pielęgnacją twarzy.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje

Rozrywka