poniedziałek, 24 lipca 2023 06:23

Tragiczny wypadek w Tatrach. Zginął wybitny polski wspinacz

Autor Katarzyna Jamróz
Tragiczny wypadek w Tatrach. Zginął wybitny polski wspinacz

Do tragicznego wypadku doszło w niedzielę (23 lipca) w słowackiej części Tatr Wysokich. Polski wspinacz spadł z wysokości około 150 metrów. 64-latek zginął na miejscu.

W niedzielę (23 lipca) do Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wpłynęła informacja o wypadku polskich taterników, do jakiego doszło w rejonie Wielkiej Kapałkowej Turni. Ratownicy o pomoc zwrócili się do Horskiej Zachrannej Sluzby, która na miejsce poleciała śmigłowcem.

Polscy taternicy, po wejściu na grań, rozwiązali łączącą ich linę, a następnie szli dalej bez asekuracji. W pewnym momencie jeden z nich spadł w przepaść. 64-latek zginął na miejscu. Ciało Polaka, za pomocą śmigłowca, zostało przetransportowane do Tatrzańskiej Jaworzyny. Stamtąd przewieziono je do zakładu pogrzebowego w Zdziarze. Ewakuowano również towarzysza zmarłego mężczyzny.

Tragický pád horolezca z hrebeňa Veľkej Ľadovej veže Dňa 23.7.2023 bola HZS požiadaná kolegami z TOPRu o pomoc pri páde...

Opublikowany przez Horská záchranná služba Niedziela, 23 lipca 2023

Zginął wybitny wspinacz

Jak poinformował portal wspinanie.pl w tragicznym wypadku zginął Jan Świder. 64-latek był wybitnym wspinaczem i wielkim miłośnikiem gór. Do swojej pasji, po dłuższej przerwie, powrócił kilkanaście lat temu. – Jego ostatnim osiągnięciem było wytyczenie – wraz z Adamem Śmiałkowskim – nowej drogi na Czarnym Kopiniaku (Świecznik koneserów – V) – przekazał portal wspinanie.pl

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka