czwartek, 15 września 2022 07:50

Trzciana. Ruszyła wypożyczalnia rowerów elektrycznych. “Jestem zachwycony!”

Autor Katarzyna Jamróz
Trzciana. Ruszyła wypożyczalnia rowerów elektrycznych. “Jestem zachwycony!”

W południowej części powiatu bocheńskiego, została uruchomiona wypożyczalnia rowerów elektrycznych. W ramach projektu, którego celem jest zwiększenie atrakcyjności turystycznej gminy, zakupiono 14 takich jednośladów. O tym skąd wziął się pomysł na otwarcie wypożyczalni w gminie oraz czy cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców, porozmawialiśmy z wójtem Trzciany – Cezarym Stawarzem.

Otwarcie wypożyczalni to niezwykle ważne wydarzenie w życiu sportowym mieszkańców gminy. Elektryczne rowery z pewnością docenią fani turystyki górskiej oraz dyscyplin zjazdowych. Na miłośników jednośladów czeka w pełni wyposażonych czternaście rowerów elektrycznych. W uroczystym otwarciu wypożyczalni, które odbyło się we wtorek (13 września) wzięli udział zaproszeni goście: Wiesław Krajewski Poseł na Sejm RP, Piotr Dziurdzia Radny Województwa Małopolskiego, Renata Paruch Przewodnicząca Rady Gminy, Tadeusz Cempura Radny Gminy Trzciana, Patryk Paszkot Przedstawiciel Lokalnej Grupy Działania oraz pracownicy Urzędu Gminy. Poświęcenia dokonał ks. Proboszcz Jacek Daniel.

O tym skąd wziął się pomysł oraz czy cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy, porozmawialiśmy z Wójtem Trzciany – Cezarym Stawarzem.

Trzciana Bochnia powiat bocheński rowery
Trzciana. Ruszyła wypożyczalnia rowerów elektrycznych. “Jestem zachwycony!” Fot. Cezary Stawarz/archiwum prywatne

Panie wójcie, skąd wziął się pomysł na zorganizowanie wypożyczalni rowerów elektrycznych na terenie gminy?

– Gmina Trzciana słynie z pięknych walorów turystycznych. Chciałem nadać im niezwykły charakter. Uważam, że w niczym nie odstępujemy od walorów krajobrazowo-przyrodniczych innych górskich gmin w Polsce. Stąd też otwarcie Szlaku Turystycznego w Kamionnej oraz budowa wieży widokowej na Górze Kamionna we współudziale okolicznych gmin: Żegocina i Laskowa. Pragnę, aby Gmina Trzciana w pełni rozwijała swój potencjał turystyczny.

Czy pomysł ten cieszył się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców?

– W dniach 8-9 września wraz z grupą 30 osób przetestowaliśmy przykładową trasę. W kilka minut uzbierałem chętnych. Radość z jazdy była ogromna. Pozytywne komentarze podczas jazdy utwierdziły mnie w przekonaniu, że pomysł jest trafiony. Otwarcie wypożyczalni to niezwykle ważne wydarzenie w życiu sportowym naszych mieszkańców. Elektryczne rowery z pewnością docenią miłośnicy turystyki górskiej oraz dyscyplin zjazdowych. Na miłośników dwukołowców czeka w pełni wyposażonych czternaście rowerów elektrycznych.

Trzciana Bochnia Małopolska rowery elektryczne
Trzciana. Ruszyła wypożyczalnia rowerów elektrycznych. “Jestem zachwycony!” Fot. Cezary Stawarz/archiwum prywatne

Od kiedy oficjalnie można wypożyczyć rower, kto będzie mógł skorzystać z wypożyczalni i jaki będzie koszt jego wypożyczenia?

– Wypożyczalnia rowerów elektrycznych, z których będą mogli korzystać mieszkańcy gminy Trzciana ruszyła we wtorek, 13 września. Jest zlokalizowana przy budynku Urzędu Gminy Trzciana. Wypożyczenie roweru odbywa się na podstawie umowy wypożyczenia. Osoby chcące wypożyczyć rower winny spełnić następujące warunki: mieć ukończone 18 lat (osoby poniżej 18 roku życia mogą wypożyczyć rower wyłącznie w obecności osoby pełnoletniej, która bierze pełna odpowiedzialność za wypożyczenie roweru), przedstawić aktualny dokument tożsamości oraz wpłacić 100 złotych kaucji, która po oddaniu roweru będzie zwrócona.

Trzciana. Ruszyła wypożyczalnia rowerów elektrycznych. “Jestem zachwycony!” Fot. Cezary Stawarz/archiwum prywatne

Czy rowery będzie można wypożyczać przez cały rok, czy tylko przez te "cieplejsze" miesiące?

– Nasza wypożyczalnia dopiero rozpoczyna swoja działalność. To do kiedy i jak długo, będzie odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców. Aktualnie planujemy wypożyczać rowery do 31 grudnia 2022. A co dalej? Czas pokaże od kiedy zaczniemy sezon w 2023 roku. Rower elektryczny to idealne i nowoczesne rozwiązanie na aktywne spędzanie czasu i przyjemne zwiedzanie okolicy bez względu na pogodę. Dzięki silnikowi wspomagającemu pedałowanie, rower elektryczny daje znacznie większe możliwości niż ten pozbawiony motoru. Bez żadnych wątpliwości pojedziemy na nim dalej, szybciej i wygodniej, nawet w gorszych warunkach atmosferycznych.

Wiem, że miał Pan okazję osobiście przetestować zakupiony sprzęt. Czy spełnił Pana oczekiwania? Może jest trasa, którą mógłby Pan polecić wypożyczającym?

– Tak, jestem zachwycony! Nasz gmina to gmina górzysta o zróżnicowanym ukształtowaniu – podjazdy z rowerem elektrycznym nie były aż tak męczące, więc mogłem skupić swoja uwagę na pięknych widokach. Dodatkowo rower elektryczny  nie zanieczyszczał naszego pięknego środowiska.

Na pierwszy raz wybrałem trasę prowadząca przez Ujazd, Kamionną, Łąktę Dolna i Trzcianę. Istniało wiele możliwości wybrania innych dróg, jednak nie da się zobaczyć wszystkiego od razu. Nasze piękne tereny należy poznawać i oglądać po kawałku.

Trzciana. Ruszyła wypożyczalnia rowerów elektrycznych. “Jestem zachwycony!” / Fot. Cezary Stawarz/archiwum prywatne

Skoro na terenie gminy pojawiła się wypożyczalnia rowerów, czy w
takim razie gmina planuje zakup popularnych hulajnóg elektrycznych?
Jeśli nie, to dlaczego?

– Nie planujemy zakupu hulajnóg, przynajmniej na razie. Zakup rowerów elektrycznych przez gminę Trzciana był świetną okazją, z której zdecydowałem się skorzystać. Otrzymaliśmy na niego 80 tys złotych dofinansowania w ramach PROW 2014 -2020. Oprócz rowerów samorząd wykonał wiatę turystyczną wraz z ławkami i grillem usytuowana w Kamionnej. Główną ideą pomysłu na wypożyczalnie rowerów elektrycznych  jest stworzenie możliwości aktywnego spędzania czasu dla naszych cudownych mieszkańców.

Fot. Cezary Stawarz/archiwum prywatne

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje