poniedziałek, 18 stycznia 2021 09:59

Trzebinia. Ośrodek wypoczynkowy nad Balatonem? Już niedługo

Autor Wiktoria Mitura
Trzebinia. Ośrodek wypoczynkowy nad Balatonem? Już niedługo

LA PLAYA resort & spa. Taką nazwę ma nosić ośrodek wypoczynkowy, składający się z ośmiu całorocznych domków, restauracji i saunarium, jaki nad trzebińskim Balatonem chcą wybudować prywatni inwestorzy. W miniony czwartek spotkali się w tej sprawie z radnymi.

- Jako gmina zrobiliśmy wiele, by polepszyć ofertę ośrodka rekreacyjnego Balaton, by stał się miejscem całorocznego wypoczynku dla mieszkańców gminy i przyjezdnych. Wciąż jednak zabiegam, by nadal się rozwijał, by miał do zaoferowania jeszcze więcej – podkreśla Jarosław Okoczuk, burmistrz Trzebini.

Na terenie ośrodka nadal są wolne tereny do zagospodarowania. Zrodził się pomysł, by wybudować tam całoroczne domki noclegowe.

To zamierzenie chcą zrealizować dwaj przedsiębiorcy: Ruben Mirowski i Michał Rogula. Założenia inwestycji, podczas spotkania online, przedstawili trzebińskim radnym. W planach mają budowę ośmiu domków. Każdy składać się będzie z dwóch oddzielnych sypialni, salonu, łazienki, aneksu kuchennego oraz obszernego tarasu. Będą to drewniane obiekty, pokryte liśćmi palmowymi. Ich design ma być utrzymany w „hawajskich klimatach”. Inwestycja zakłada też budowę restauracji i saunarium. Całość ma być wkomponowana w otaczającą zieleń, by zapewnić wypoczywającym jak najlepszy kontakt z naturą.

Przedsięwzięcie będzie podzielone na etapy. Burmistrz nie chce, by roboty były prowadzone w trakcie sezonu. Prace mogą być realizowane wyłącznie w okresie od października do kwietnia.

- Pierwszy etap chcielibyśmy rozpocząć jak najszybciej, już w lutym tego roku. Zaczniemy od prac ziemnych i uzbrojenia całego terenu w media. Równolegle prowadzilibyśmy roboty związane z budową części gastronomicznej, gdyż to jedyny obiekt, który pod względem konstrukcji, można postawić w ciągu kilku miesięcy – mówią inwestorzy.

Drugi etap obejmowałby budowę i otwarcie czterech pierwszych domków noclegowych i trwał od października 2021 roku do kwietnia 2022 roku. Trzeci (realizowany od października 2022 roku do kwietnia 2023 roku) to budowa kolejnych czterech domków. Na finał inwestorzy przewidują postawienie nawiązującego wyglądem do pozostałych obiektów saunarium. Całość przedsięwzięcia szacowana jest na ponad 2 mln zł.

- I dochodzimy do momentu, kiedy Serce Trzebini bije mocniej przez cały rok – zaznaczają.

Co na to radni?

Większość radnych, po zapoznaniu się z prezentacją, przyznała, że pomysł jest dobry. Spodobała im się także wizualizacja planowanych do postawienia obiektów. Mieli też wiele pytań m.in. w sprawie umiejscowienia domków, doprowadzenia mediów, oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. LA PLAYA resort & spa ma być zlokalizowany na nieurządzonej dziś działce w rejonie funkcjonującego parku linowego. Realizacja inwestycji wiązać się będzie z wycinką głównie samosiejek. Nie ma potrzeby dużej ingerencji w przyrodę. Inwestor ma doprowadzić sieć kanalizacyjną i wodociągową. Dlatego chce wydzierżawić od gminy potrzebny na ten cel teren, na co zgodę musi wyrazić Rada Miasta Trzebini.

Wizualizacja ośrodka wypoczynkowego nad Balatonem w Trzebini

Autorzy: Ruben Mirowski i Michał Rogula

info i foto: UMiG Trzebinia

Chrzanów - najnowsze informacje