czwartek, 12 listopada 2020 08:21

Trzebinia. U zbiegu ulic Krakowskiej i Ochronkowej powstanie nowoczesny obiekt. Co to będzie?

Autor Wiktoria Mitura
Trzebinia. U zbiegu ulic Krakowskiej i Ochronkowej powstanie nowoczesny obiekt. Co to będzie?

Pomysł na zagospodarowanie działki przy zbiegu ulic Krakowskiej i Ochronkowej w Trzebini już jest. Teraz przyszła pora na przygotowanie projektu technicznego i kosztorysu. Co powstanie na tym terenie?

- Ten obiekt ma być funkcjonalny i tętnić życiem. Swoim wyglądem ma też wyróżniać Trzebinię na tle innych miast. Każdy, kto będzie przejeżdżał przez miasto, zwróci na niego uwagę – mówi Jarosław Okoczuk, któremu bardzo zależy, by stojącą od lat pustą działkę w centrum wreszcie zagospodarować. Powstanie tam nowoczesny, przeszklony obiekt z biblioteką, mediateką, salą konferencyjną na ponad 150 miejsc, salą ślubów, kawiarnią, galerią, biurami. A obok urządzony, zielony plac – całoroczne miejsce spotkań mieszkańców.

W przetargu na opracowanie projektu technicznego wystartowały trzy firmy: z Krakowa, Skarżyska Kamiennej oraz Trzebini. Najkorzystniejszą ofertę złożyła trzebińska spółka LW Uniprojekt. Projekt techniczny wraz z kosztorysem przygotuje za kwotę 338 250 zł brutto. Dokumentacja ma być gotowa do 29 października 2021 roku. Wtedy będzie wiadomo, ile pieniędzy potrzeba na budowę obiektu i zagospodarowanie terenu obok. Na realizację inwestycji burmistrz Jarosław Okoczuk zamierza pozyskać dofinansowanie z zewnątrz.

Opracowanie koncepcji na urządzenie pustej działki w centrum Trzebini przygotowali młodzi architekci  – Paulina Walusiak-Bogumił (SALA studio) oraz Wojciech Wiatr (RAWW). Zgodnie z założeniem na rogu ulic Krakowskiej i Ochronkowej ma stanąć czterokondygnacyjny budynek.

Na parterze przewidziano obszerne foyer, które ma pełnić rolę czytelni miejskiej. Będą się tam mogły odbywać również warsztaty, koncerty, spotkania, wernisaże. Obok powstanie kawiarnia oraz szatnie. Na pierwszym piętrze zaprojektowano mediatekę, salę konferencyjną dla 156 osób z możliwością podziału na trzy mniejsze pomieszczenia, na drugim – dalszą część biblioteki, biura. Na ostatnim ma się mieścić sala ślubów, biblioteka, biura. W sąsiedztwie powstanie plac, który pełnić będzie funkcję całorocznego miejsca spotkań mieszkańców.

info i foto: UM Trzebinia

Chrzanów - najnowsze informacje