czwartek, 4 stycznia 2024 13:56

Trzecia edycja krakowskiej Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej

Autor Karolina Kurando
Trzecia edycja krakowskiej Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej

Dzięki niej dziewczęta mogły uczyć się w gimnazjum działającym na tych samych zasadach, co placówki dedykowane chłopcom; walczyła o równouprawnienie na uniwersytetach i prawa wyborcze dla kobiet – Kazimiera Bujwidowa poświęciła życie działaniom na rzecz żeńskiej części społeczeństwa. W Krakowie rozpoczął się właśnie nabór zgłoszeń do trzeciej edycji Nagrody jej imienia.

Kazimiera Bujwidowa była krakowską feministką, działaczką społeczną i publicystką. Urodziła się w 1867 r. w Warszawie, jednak większą część życia spędziła w Krakowie, gdzie zmarła w 1932 r. Jeszcze w Warszawie uczęszczała na sekretne zajęcia na Latającym Uniwersytecie. Jej pasją były nauki przyrodnicze, uczyła się biologii. Głośno mówiła o swoim ateizmie i poglądach dotyczących równego wychowywania córek i synów.

2 stycznia 2024 r. rozpoczął się nabór zgłoszeń do trzeciej edycji Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej. Do 16 lutego każda pełnoletnia osoba może zgłosić do konkursu swoją kandydatkę – kobietę, której działalność jest znacząca dla innych i generuje pozytywne zmiany.

Źródło: materiały prasowe

Nagroda i jej idea zostały ustanowione 1 grudnia 2021 r. przez Radę Miasta Krakowa. Jej celem jest docenienie działalności krakowianek, a tym samym niejako kontynuacja działań patronki.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest w formacie PDF oraz DOCX.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka