poniedziałek, 16 sierpnia 2021 15:30

Turystycznie i dla zdrowia.

Autor Edyta Sowa
Turystycznie i dla zdrowia.

Poza Festiwalem Folkloru Ziem Górskich, który wciąż trwa od 12-20.08, na Podhalu dużo się dzieje. W upalnym weekend mieszkańcy oraz przyjezdni nie zapomnieli o swoim zdrowiu biorąc kolejny raz udział w konsultacjach z lekarzami, którzy dostępni byli na miejscu, na Równi Krupowej. Chętni mogli również zapoznać się z programem profilaktyki zdrowotnej 40+.

Przyjemne z pożytecznym

Ponad 300 osób wzięło udział w pikniku profilaktycznym zorganizowanym przez małopolski NFZ i miasto Zakopane na Dolnej Równi Krupowej. Niedzielny piknik był kolejną odsłoną akcji profilaktycznej, zachęcającej mieszkańców naszego regionu do regularnych „przeglądów” swoich organizmów. W miasteczku zdrowia na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem pojawiło się ponad 300 osób.

Konsultacje

Uczestnicy pikniku na miejscu mogli skonsultować swój stan zdrowia z pulmonologiem i onkologiem, zmierzyć cukier i ciśnienie, oddać krew, nauczyć się samobadania piersi oraz zaszczepić się przeciwko COVID-19 jednodawkową szczepionką. Dietetyk pomagał w analizie składu ciała i podpowiadał, jak umieścić zdrowie na talerzu oraz w prosty sposób stworzyć smaczny i zdrowy jadłospis dla całej rodziny z pomocą portalu diety.nfz.gov.pl. Pracownicy małopolskiego NFZ wydawali Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, potwierdzali profile zaufane oraz pomagali w pierwszych logowaniach do Internetowego Konta Pacjenta. Piknik był również okazją, by mieszkańców Podhala oraz turystów zachęcić do regularnych badań diagnostycznych i udziału w programie „Profilaktyka 40 PLUS”.

Rządowy program „Profilaktyka 40 PLUS” to podpowiedź dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jak zrobić pierwszy krok do zdrowia. W ramach niego osoby po 40. roku życia mogą wykonać pakiet bezpłatnych badań diagnostycznych, dobranych do indywidualnych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych.

W skład „Profilaktyki 40 PLUS” wchodzą badania podzielone na pakiety dla kobiet i mężczyzn oraz część wspólną. Obejmują one m.in. badanie PSA w kierunku raka prostaty, morfologię krwi, próby wątrobowe, pomiar stężenia glukozy we krwi, pomiar cholesterolu, pomiar masy ciała czy oceny miarowości rytmu serca. Badania można wykonać w dowolnej placówce, która bierze udział w programie. Ich lista jest dostępna na stronie pacjent.gov.pl.

Jak to działa

Wyniki badań wykonanych w ramach „Profilaktyki 40 PLUS” można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta albo odebrać w placówce przeprowadzającej badania. Skonsultować należy je z lekarzem rodzinnym, który w razie potrzeby ma możliwość skierowania na dalszą diagnostykę czy wizytę w poradni specjalistycznej. Dla ułatwienia, od 1 lipca zostały również zniesione limity przyjęć do lekarzy specjalistów. Oznacza to, że NFZ zapłaci za każdego pacjenta, który pojawi się w gabinecie kardiologa, neurologa czy ortopedy.

Ale żeby to zrobić, należy: zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, wypełnić specjalną ankietę i poczekać na wystawienie e-skierowania (może to potrwać do 48 h). Osoby, które nie aktywowały jeszcze IKP, mogą skorzystać ze wsparcia konsultantów infolinii Domowej Opieki Medycznej i wypełnić kwestionariusz dzwoniąc pod nr tel. 22 735 39 53.

źródło: informacje prasowe, foto. Małopolski OW NFZ

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka