czwartek, 11 stycznia 2018 15:08

Cyber Marian: "Tworzenie na YouTube to istna jazda bez trzymanki"

Autor Anna Piątkowska-Borek
Cyber Marian: "Tworzenie na YouTube to istna jazda bez trzymanki"

Cyber Marian od kilku lat prowadzi swój kanał w serwisie YouTube, który bije rekordy popularności. Jego „Ukryte Polskie Megamixy” rozśmieszają do łez, „Suchary” bawią, a alternatywne trailery do znanych filmów, jak chociażby „Brzydcy i wściekli” do „Fast and Furious”, pozwalają z uśmiechem spojrzeć na wielkie produkcje. A kim właściwie jest Cyber Marian? To wiedzą tylko jego najbliżsi. Zapraszamy na krótką rozmowę ze znanym youtuberem – dziś tak bardziej… na poważnie.

Jak powstał Cyber Marian? Skąd ta peruka, cyber gały [okulary Cyber Mariana – przyp. red.] itd.?

Cyber Marian:

– To był przypadek. Marian powstał jako żart podczas rodzinnego obiadu. Nagrałem teledysk do utworu, który sam stworzyłem, a śpiewała w nim moja babcia.

A tak na marginesie, ile cyber gały mają dioptrii?

– Cyber gały nie mają dioptrii. To zwykłe zerówki z plastiku.

Dlaczego inspiracją dla postaci Mariana był akurat Marian Koniuszko z serialu „Zmiennicy”?

– To się akurat wiąże z moim sentymentem do czasów PRL-u, w których się wychowywałem oraz także do filmów i poczucia humoru Barei.

Bardzo chronisz swoją prywatność. Twoi fani nie wiedzą, jak naprawdę nazywa się Cyber Marian. A Twoi znajomi wiedzą, czym się zajmujesz? :)

– No jasne, że wiedzą :)

Wcielasz się też w postać Viktora Xaverego. To już kolejna tożsamość :) Nie gubisz się w tym?

– Viktor Xavery jest takim wentylem, aby nie zwariować w tym całym ukrywaniu się. Jest też ukłonem w stronę najwierniejszych fanów, którzy mogą zobaczyć trochę bardziej odsłoniętego Mariana i więcej jego życia prywatnego.

Przyznaję, że po obejrzeniu Twoich „Ukrytych Polskich Megamixów” w każdej zagranicznej piosence słyszę już tylko ukryty polski przekaz :) To niesamowicie zaraźliwe... Kiedy właściwie po raz pierwszy zacząłeś dostrzegać te „przekazy”?

– To już siedziało we mnie w dzieciństwie. Wiele lat temu nuciliśmy sobie z kumplami polskie słowa w tych zagranicznych piosenkach, więc kiedyś postanowiłem zrobić to wszystko w wersji video i wrzucić na YouTube... I tak się zaczęła przygoda z Marianem.

Suchary, dzięki Tobie, stały się miejscem rozpoznawalnym w całej Polsce. Jesteś już Honorowym Obywatelem tej miejscowości? A czy byłeś w niej w ogóle?

– Sołtys Sucharów na razie się nie odezwał. Byłem w Sucharach dwa lata temu, gdy jechałem z Gdyni do Poznania. Okazało się, że będziemy mijać Suchary, więc zjechaliśmy trochę z trasy i zrobiliśmy sobie kilka zdjęć przy tablicy z nawą miejscowości.

Trailery by Cyber Marian, Telebłyski, Suchary, Ukryte Polskie MEGAMIXY, Cyber!INFO, Dr Marian Cyberski – sporo tego :) Tworzysz grafik i z góry ustalasz, że w jeden tydzień nagrywasz jedno, w kolejny coś innego itd. Czy wychodzi to raczej spontanicznie?

– Jakiś wstępny grafik jest ustalony, ale i tak potem wszystko opiera się na spontanie. Tworzenie na YouTube to istna jazda bez trzymanki, totalny pęd i brak czasu.

Masz słabość do polskiej motoryzacji? Polonez, maluch, duży Fiat często przewijają się przez Twoje produkcje, choćby „Brzydkich i wściekłych”. Jeździłeś na co dzień którymś z tych aut? A może masz jakieś do tej pory?

– Nie mam prawa jazdy. A samochody te uwielbiam, bo tak jak mówiłem, mam sentyment do czasów PRL-u.

I na koniec jeszcze: Marian, kiedy Cyber!INFO?

– Gdzieś tam jest wpisane w grafik. Możliwe, że będzie jeszcze w styczniu.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała
Anna Piątkowska-Borek

fot. archiwum Cyber Mariana

Kultura

Kultura - najnowsze informacje

Rozrywka