piątek, 31 maja 2024 10:11

Tysiące Polaków ma tego gryzonia w domu. Okazuje się, że ten gatunek żyje u nas również na wolności…

Autor Norbert Kwiatkowski
Tysiące Polaków ma tego gryzonia w domu. Okazuje się, że ten gatunek żyje u nas również na wolności…

Chomiki to niepozorne gryzonie, które raczej nie budzą ogromnych emocji swoją spektakularnością. Wśród Polaków cieszą się jednak sympatią, co pokazują statystyki posiadania tych zwierzątek w naszych domach. Nie wszyscy jednak mogą zdawać sobie sprawę, że jedna z odmian tych gryzoni żyje na wolności w naszym kraju, choć nie ma łatwego życia. Chodzi o chomika europejskiego…

Gigant wśród… chomikowatych

Jedyny przedstawiciel gatunku Cricerus to bez dwóch zdań największy chomik na świecie. Od tych, które żyją w naszych domach, są co najmniej dwa razy większe. Wywodzi się on ze środowisk stepowych, choć odnajduje się na wielu terenach.

W naszym kraju najlepiej się czuje w okolicach terenów rolniczych, gdzie łatwiej mu o zdobywanie nasion, czyli jego ulubionego przysmak. Sam podobny jest do świnki morskiej, a jego znakiem rozpoznawczym jest rudy grzbiet oraz kremowe policzki.

Wątek gromadzenia jedzenia jest niezwykle ważny w przypadku naszego bohatera, ponieważ jest to jego główne zajęcie na okres wiosenno-wakacyjny. Chomiki europejskie już we wrześniu zapadają w stan hibernacji, jednak co kilka dni się przebudzają w celu konsumpcji oraz wydalenia moczu.

Samotnik, ale miłości nie oszuka…

Gryzonie te są z natury samotnikami i unikają towarzystwa. Dzieje się z tak z dwóch powodów. Pierwszy to fakt, że są łakomym kąskiem dla wielu drapieżników naszej fauny: od lisów, po ptaki czy nawet rysie. Druga kwestia to ich natura i najchętniej w ogóle by z nikim nie nawiązywały kontaktu, no ale jest pewne ale… Jakoś trzeba rozmnażać swój gatunek.

Niedługo po przebudzeniu (w kwietniu), gryzonie przystępują do rozrodu. Najczęściej mają jeden, rzadziej dwa mioty w roku. Na uwagę zasługuje fakt, że pierwsza ciąża jest prawie o połowę krótsza od drugiej (odpowiednio 17 i około 30 dni). Już bowiem podczas wychowywania młodych z pierwszego miotu samica może ponownie zajść w ciążę. Dzięki temu sprytnemu rozwiązaniu, chomiki mogą odchować potomstwo z pierwszego miotu i wydać na świat kolejne młode na tyle wcześnie, że zdążą one usamodzielnić się przez zimą.

Pożyteczne dla rolników

Chomiki europejskie już od młodzieńczych lat uczą się kopać nory, które są niezwykle ważne w ich życiu. To tam chronią się przed drapieżnikami, gromadzą zapasy na zimę czy przede wszystkim zapadają w bezpieczny sen zimowy.

Co ciekawe, ich działania przynoszą wiele korzyści dla rolników. Nory tworzone są w taki sposób, że spowalniają degradację gleb, natomiast innym ich ulubionym przysmakiem są chwasty, które masowo wydzierają z upraw rolnych.

Chomik europejski to jeden z najbardziej zagrożonych ssaków w Polsce, a naukowcy zdają sobie sprawę z jego pożyteczności. Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie traktować go jako szkodnika.

Foto: Wikipedia (katansky)

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka