niedziela, 30 czerwca 2024 09:58

Uczniowie pojadą za darmo. Jest jeden warunek

Autor Marzena Gitler
Uczniowie pojadą za darmo. Jest jeden warunek

Od 1 lipca uczniowie szkół podstawowych z Gminy Wieliczka przez całe wakacje mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów pojazdami Komunikacji Miejskiej w Krakowie (linie miejskie oraz aglomeracyjne). Dobra zmiana dotyczy wszystkich gmin należących do Metropolii Krakowskiej.

Przypomnijmy, do tej pory z bezpłatnej komunikacji MPK w czasie trwania roku szkolnego mogli korzystać jedynie uczniowie krakowskich szkół podstawowych oraz z gmin, które podpisały z Miastem Kraków aneks do porozumienia międzygminnego w zakresie lokalnego transportu zbiorowego. Zmiany i darmową komunikację przez wakacje zapowiedział 1 czerwca, w Dzień Dziecka, nowy prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski. 19 czerwca radni przegłosowali projekt uchwały w tej sprawie. Przepisy obowiązują uczniów z terenów Krakowa i gmin Metropolii Krakowskiej. Dotyczą też Gminy Wieliczka,

Uczniowie uczęszczający do szkół podstawowych z terenu Miasta Krakowa oraz gmin Metropolii Krakowskiej już od tych wakacji mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów pojazdami Komunikacji Miejskiej w Krakowie (linie miejskie oraz aglomeracyjne). Dotychczas uczniowie ci mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów wyłącznie w okresie roku szkolnego.

Zainicjowane przez Miasto Kraków zmiany, wprowadzone przy akceptacji gmin Stowarzyszenia Metropolia Krakowska, obejmują uczniów wszystkich dla 15 gmin, należących do tego stowarzyszenia. Za darmo będą jeździć uczniowie z Krakowa i otaczających go 14 gmin: Biskupic, Czernichowa, Igołomi – Wawrzeńczyc, Kocmyrzowa – Luborzycy, Liszek, Michałowic, Mogilan, Niepołomic, Skawin, Świątniki Górnych, Wieliczki, Wielkiej Wsi, Zabierzowa i Zielonek.

Darmowa komunikacja jest zachętą dla dzieci do wykorzystywania publicznego transportu zbiorowego w codziennych podróżach, nie tylko w celu dotarcia do miejsc edukacji, ale też w okresie wakacyjnym.

Uczniowie w celu skorzystania z przysługujących im uprawnień muszą posiadać przy sobie ważną legitymację szkolną. Warto dodać, że wszystkie linie Wielickiej Komunikacji Miejskiej B2, D2, G1, G3, J1, R2, S1, W1, Z1, P1, C1, K1 są bezpłatne dla uczniów szkół podstawowych przez cały rok.

fot. Fb. Wielicka Komunikacja Miejska

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka