wtorek, 14 maja 2024 07:34

Będą operować robotem w krakowskim szpitalu. Pierwsze takie miejsce w Polsce

Autor Katarzyna Domagała
Będą operować robotem w krakowskim szpitalu. Pierwsze takie miejsce w Polsce

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie podczas operacji będzie wykorzystywany nowoczesny robot. Zwiększy to nie tylko skuteczność wykonywanych operacji, ale także bezpieczeństwo pacjentów i chirurgów.

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie otwarto Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej (UCRP). Dzięki niemu lekarze szpitala dziecięcego planują przeprowadzanie od 100 do 120 zabiegów z wykorzystaniem najnowszego modelu robota da Vinci rocznie: rekonstrukcji wad wrodzonych i chorób nabytych z zakresu urologii i szeroko pojętej chirurgii, a w przyszłości także operacji onkologicznych. Nowoczesny sprzęt ma zagwarantować m.in. mniej inwazyjne i bardziej precyzyjne operacje w trudno dostępnych miejscach.

Jesteśmy pierwszym i wciąż jedynym szpitalem w Polsce, w którym będą operowane dzieci z wykorzystaniem systemów robotycznych. Jesteśmy również jednym z niewielu szpitali w Europie, gdzie roboty będą przeznaczone tylko dla dzieci. Nie będą one czekały na swoją kolejkę, tylko będą głównym podmiotem działalności szpitalnej – podkreślił dyrektor medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie prof. Rafał Chrzan, podczas uroczystego otwarcia UCRP.
Prezentacja robota / Fot.: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Potrafi zastąpić chirurgów

Robot ma cztery ramiona, a więc zastępuje dwóch chirurgów naraz - opisuje chirurg Maria Gruba, która będzie operować przy użyciu urządzenia.
Operujemy za pomocą konsoli, mając tutaj joysticki. Narzędzia w środku odzwierciedlają w pełni zakres ruchów naszych rąk. Oprócz tego, w okularach mam obraz 3D tego, co się dzieje wewnątrz organizmu, w polu operacyjnym. Te wszystkie pedały, które są na podłodze pozwalają mi na poruszanie kamerą i wymianę narzędzi - mówi.
Prezentacja robota / Fot.: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

UCRP jest częścią Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Robotycznej – wspólnego projektu Uniwersytetu Jagiellońskiego i Szpitala Uniwersyteckiego i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. W kwietniu 2023 r. władze tych placówek podpisały list intencyjny określający możliwości współpracy. Oprócz prowadzenia zabiegów w asyście robota chirurgicznego centrum będzie prowadzić działalność naukową i zajęcia dla studentów kierunków medycznych. Będą oni mogli wykonać kilka podstawowych ćwiczeń na symulatorze.

Fot.: Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka