piątek, 11 czerwca 2021 06:38

Uratuj życie Oliwki! "Bez operacji umrze, nie dożyje dorosłości...”

Autor Marzena Gitler
Uratuj życie Oliwki! "Bez operacji umrze, nie dożyje dorosłości...”

10-miesięczna mieszkanka gminy Niepołomice, Oliwia Czaplak, urodziła się z wadą rozwojową serduszka - anomalią Ebsteina. Oliwka wraz z rodzicami zbierają fundusze na operacje plastyki zastawki trójdzielnej w USA. „Wiem, że sama nie uratuję mojej córeczki. Oliwka urodziła się ze złożoną wadą serca... Bez operacji umrze, nie dożyje dorosłości...” – pisze mama dziewczynki.

„O wadzie serca córeczki dowiedziałam się w ciąży. To wtedy w niezmąconym szczęściu pojawił się strach... Okazało się, że jest problem z serduszkiem - miał być jednak niewielki i była duża szansa, że zniknie... Niestety, prawda była brutalna. Dzień po narodzinach dowiedzieliśmy się, że Oliwka urodziła się z ogromnie rzadką wadą serca - anomalią Ebsteina. Corocznie rodzi się z nią tylko kilkoro dzieci w Polsce” – wspomina mama Oliwki, 10-miesięcznej mieszkanki gminy Niepołomice, której życie jest w ciągłym niebezpieczeństwie.

Pierwszy miesiąc po urodzeniu Oliwka spędziła na oddziale kardiologicznym. Lekarze z Krakowa poinformowali rodziców, że konieczna jest operacja. W leczeniu operacyjnym tej wady serca specjalizuje się szpital w Pittsburgu w USA. Bez operacji przeżywalność z tą wadą jest niewielka, dziecko najczęściej umiera przed dziesiątymi urodzinami. W Pittsburgu powodzeniem leczą anomalię Ebsteina od wielu lat. W trakcie jednej operacji wykonają korektę serca Oliwki. To jednak ogromny koszt.

„Oliwka nie usiądzie sama, nie raczkuje, nie stoi... Po prostu nie ma na to siły. Krótka zabawa na macie to dla niej zbyt duży wysiłek, od razu ma przyspieszony oddech, który i bez tego jest już bardzo szybki. Bardzo szybko się poci - nawet podczas karmienia czy zasypiania robi się cała mokra. Saturacje jeszcze są dobre, ale to wszystko może się zmienić w każdym momencie. Oliwka bardzo słabo przybiera na wadze... Choć je dużo i ma apetyt, to niestety całe zapotrzebowanie kaloryczne zużywa serduszko, które musi się mocno napracować, by bić. Zażywa leki, jest codziennie monitorowana, ale to za mało...” – opisuje swoją codzienność mama dziewczynki. – Bez operacji Oliwka przeżyje kilka lat, a może kilka miesięcy, tego nie wiadomo... Stan może pogorszyć się w każdej chwili. Nie dość, że anomalia Ebsteina jest skomplikowaną wadą, to jeszcze u Oliwki występuje w nietypowej formie. W Polsce dla naszej córeczki nie ma ratunku! Jedyne, co proponują lekarze, to operacja w kierunku serca jednokomorowego. Oliwka jednak ma dwie komory serca, które można uratować! Komfort i długość życia z dwiema komorami serca jest zupełnie inny...”

Oliwia Czaplak siepomaga.pl
Oliwia wymaga kosztownej operacji, żeby przeżyć - foto: Fb. Oliwkowe Serduszko - Licytacje dla Oliwki Czaplak

W maju uruchomiono zbiórkę dla Oliwki na stronie fundacji siepomaga.pl. Ruszyła też grupa z licytacjami na Facebooku. Dołączyło do niej już 1600 „pomagaczy”. Zbiórkę wspiera wielu lokalnych przedsiębiorców, władza samorządowe Niepołomic i zwykli mieszkańcy. Ostatnio Marcin Sendorek, właściciel firmy TRUCK-MAN - części i akcesoria do pojazdów marki MAN wylicytował na niej za 1800 zł koszulkę z podpisami zawodników MKS Puszcza Niepołomice, którą potem ponownie przekazał na licytację. Co więcej, przekazał również na licytację ze swoich zbiorów koszulkę reprezentacji Polski z podpisami drużyny z 2015 roku oraz koszulkę Wisły Kraków.

Pomoc dla Oliwii
Marcin Sendorek włączył się w akcje pomocy dla Oliwii z Niepołomic - foto: UMiG Niepołomice

Wsparcie jest bardzo potrzebne, bo operacja ma odbyć się jeszcze w tym roku. „Jedynym problemem jest jej ogromny koszt, do tego transport medyczny, pobyt w USA... Poruszymy jednak niebo i ziemię, zapukamy do każdych drzwi, byle tylko znaleźć za nimi nadzieję na życie – zapewnia mama dziewczynki. - Przed Oliwką echo serca, potem mamy dostać kosztorys ze szpitala. Nie chcemy czekać, mijają cenne dni... Walkę o życie Oliwki musimy rozpocząć teraz. Dlatego proszę - pomóż nam! Uratuj życie Oliwki!” – apeluje.

Wesprzeć walkę o życie Oliwki można wpłacając darowiznę na zbiórce na siepomaga.pl: https://www.siepomaga.pl/serduszko-oliwii oraz licytując w grupie na Facebooku: Oliwkowe Serduszko - Licytacje dla Oliwki Czaplak. Można też przelać pieniądze na dedykowane konto fundacji Siepomaga: 36 2490 1028 3587 1000 0013 0955, tytułem: Darowizna Oliwia Czaplak.

Marzena Gitler, foto: Fb. Oliwkowe Serduszko - Licytacje dla Oliwki Czaplak i Fb. UMiG Niepołomice

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje