środa, 6 kwietnia 2022 13:57

Uroczystość 70-lecia Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie

Autor Katarzyna Jamróz
Uroczystość 70-lecia Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie

W piątek (1 kwietnia) w Tarnowie obchodzono jubileusz 70-lecia Biblioteki Pedagogicznej. W wydarzeniu uczestniczyli między innymi: posłanka na Sejm RP Urszula Augustyn, Marta Malec-Lech z zarządu województwa, radna województwa Anna Mikosz oraz dyrektor biblioteki Beata Kania.

Jubileusz jest świętem Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie, jej pracowników oraz osób, którym bliskie sercu jest rozwijanie czytelnictwa, popularyzacja książki oraz kształtowanie życia kulturalnego miasta Tarnowa oraz regionu.

Podczas  uroczystości odbył się między innymi wykład dr Marka Smoły „7 dekad Biblioteki, 7 wieków miasta Tarnowa”, występ artystyczny, a także „Inauguracja ławeczki” - to miejsce znajdujące się przed budynkiem biblioteki - ławka z wbudowanym ekranem, na którym będą wyświetlane informacje o bibliotece, materiały reklamowe i promocyjne województwa.

– Składam słowa uznania oraz podziękowania dla wszystkim pracowników za zaangażowanie w wykonywanie zawodu bibliotekarza, który cały czas się zmienia, wymaga wszechstronnej wiedzy i umiejętności, by sprostać wymaganiom związanym z nową technologią i oczekiwaniami użytkowników biblioteki

– mówiła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Od roku 1951, kiedy biblioteka decyzją Ministerstwa Oświaty została powołana w ramach krajowej sieci bibliotek pedagogicznych, zmieniała swoją siedzibę sześciokrotnie. Dopiero w 2018 roku przeniesienie biblioteki do budynku Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Tarnowie pozwoliło na spełnienie aspiracji i potrzeb biblioteki.

Nowa siedziba położona w atrakcyjnej lokalizacji daje więcej możliwości rozwoju i aktywnego kształtowania życia oświatowo-kulturalnego miasta. Dzięki zmianie lokalu biblioteka zyskała komfortową salę warsztatową, pokój konferencyjny, nowoczesny magazyn książek wyposażony w przesuwne regały, a także salę komputerową zagospodarowaną w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna.

Zgodnie z założeniami i tradycją, tarnowska biblioteka od początku istnienia służyła doskonalącym się nauczycielom, studentom, uczniom, pracownikom administracji i nauki, a także wszystkim osobom podnoszącym własne kwalifikacje zawodowe i rozwijającym zamiłowania czytelnicze. Współcześnie Biblioteka Pedagogiczna pełni funkcję naukową, informacyjną, samokształceniową, a nawet rekreacyjną. Jest ośrodkiem kulturotwórczym, przestrzenią spotkań, płaszczyzną do wymiany doświadczeń, źródłem pomysłów, dobrych praktyk i inspiracji.

Biblioteka Pedagogiczna z założenia jest również miejscem spotkań z czytelnikiem, z książką, ciekawymi osobowościami, zabawą i sztuką. Organizowane są tutaj sieci współpracy nauczycieli, wieczory autorskie, konkursy, gry edukacyjne oraz zajęcia warsztatowe i integracyjne, których adresatami są uczniowie szkół z miasta i powiatu. Nauczyciele bibliotekarze, zarówno w budynku biblioteki, jak i w okolicznych placówkach oświatowych, przeprowadzają lekcje biblioteczne cieszące się dużym zainteresowaniem uczniów i ich opiekunów.

Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie posiada trzy filie: w  Bochni, Brzesku oraz Dąbrowie Tarnowskiej.

Inf./Fot.: Malopolska.pl

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka