sobota, 24 października 2020 16:35

Uwaga! Dziś śpimy godzinę dłużej. Dlaczego?

Autor Marzena Gitler
Uwaga! Dziś śpimy godzinę dłużej. Dlaczego?

W nocy z 24 na 25 października cofamy zegarki. Jak zmiana czasu wpływa na nasze samopoczucie i jak wykorzystać zmianę czasu dla naszego dobra?

Mimo zapowiedzi, że zmiana czasu zakończy się w 2019 roku, dziś w nocy kolejny raz musimy cofnąć zegarki. Choć, gdy będziemy budzili się rano, szybciej zauważymy wschodzące słońce, wracać z pracy będziemy już niemal po zmroku.  

Jeszcze 24 października słońce wzeszło o godz. 7.16 a zaszło o 17.30. W niedzielę, 25 października słońce wzejdzie o godz. 6.17, a zajdzie już o godz. 16.30.

Zmiana czasu niekorzystnie wpływa na nasz organizm. Bardzo trudno jest przestawić swój zegar biologiczny nawe o godzinę. Może towarzyszyć nam bezsenność, rozdrażnienie, przemęczenie. Z drugiej strony, jeśli uda nam się wstać o tej porze co zawsze, zyskamy dodatkową godzinę przed pracą, którą można wykorzystać choćby na poranny spacer.

Zegarki cofamy z godz. 3:00 na 2:00, przechodząc tym samym z powrotem na czas zimowy. Zegarki w telefonach i komputerach zaktualizuja się same. Tradycyjne musimy przestawić sami.

Polska

Polska - najnowsze informacje