piątek, 1 lipca 2022 05:11

Uwaga! Nawet 37 st. C! Dziś w Krakowie fala upałów oraz możliwe burze z gradem

Autor Mirosław Haładyj
Uwaga! Nawet 37 st. C! Dziś w Krakowie fala upałów oraz możliwe burze z gradem

To kolejny upalny i burzowy dzień. Termometry w naszym mieście mogą wskazują dziś nawet 37 st. C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie o możliwości wystąpienia burz z gradem. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%.

Według prognoz temperatura maksymalna w dzień może wyniesie nawet 37 st. C. Temperatura minimalna w nocy może wahać się od 18 do 21 st. C.

Po południu prognozowane jest wystąpienie burz z opadami deszczu od 40 mm do 50 mm na metr sześcienny i porywami wiatru do 100 km/h, lokalnie do 110km/h. Miejscami może pojawić się grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska jest bardzo duże.

Jak przetrwać upały?

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Niewątpliwie upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Lekarze zalecają, aby wtedy osoby starsze i dzieci nie wychodziły z domu. Powinniśmy pamiętać o ochronie głowy i pić nawet trzy litry wody dziennie.

Inf. i foto: UMK

Kraków

Kraków - najnowsze informacje