piątek, 2 kwietnia 2021 10:15

Niedźwiedzie potrzebują spokoju! TPN zamyka kilka szlaków

Autor Norbert Kwiatkowski
Niedźwiedzie potrzebują spokoju! TPN zamyka kilka szlaków

Kilka dni temu informowaliśmy, że w rejonach szlaków turystycznych Doliny Gąsienicowej pojawiły się ślady niedźwiedzi. To niedźwiedzica, która po zimowym śnie wyszła z gawry z dwoma młodymi niedźwiadkami. Ze względu na stan bezpieczeństwa dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) postanowiła na pewien czas zamknąć szlaki turystyczne w tym rejonie.

- Zwierzęta budzą się po zimie, poszukują pożywienia, zbierają siły, rozmnażają się, niektóre rodzą młode. Zwykle wiosna wita je trudnymi zimowymi warunkami, w górach w marcu i kwietniu zalega jeszcze sporo śniegu. Musimy podążać tym rytmem, wspierać je. Stąd dodatkowe, tymczasowe zamknięcia, które niekiedy pojawiają się o tej porze roku. Podjęliśmy tę decyzję o wyłączeniu tego rejonu, by zapewnić spokój niedźwiedziej mamie i jej maluchom, aby mogła je wykarmić, by się wzmocniły i przetrzymały najbliższe trudne tygodnie. Do czasu, aż podrosną i przeniosą się w inne miejsce - powiedział Filip Zięba z TPN.

Od piątku turyści nie będą mogli chodzić szlakiem niebieskim: Hala Gąsienicowa - Czarny Staw Gąsienicowy - Zawrat; szlakiem czarnym: Czarny Staw Gąsienicowy - Mały Kościelec - Karb - Kościelec; szlakiem niebieskim: Zielony Staw Gąsienicowy - Karb; szlakiem żółtym Czarny Staw Gąsienicowy - Skrajny Granat oraz Zmarzły Staw - Kozia Dolinka - Kozia Przełęcz; szlakiem zielonym  Kozia Dolinka - Zadni Granat; szlakiem czarnym Kozia Dolinka - Żleb Kulczyńskiego. Zamknięte będą też drogi wspinaczkowe i trasy dla uprawiania narciarstwa ekstremalnego w rejonie Doliny Gąsienicowej - w obrębie grani i leżących poniżej ścian, od Żółtej Przełęczy przez Granaty, Kozi Wierch, Zawratową Turnię, wschodnie ściany Kościelców po Karb.

O całej sprawie pisaliśmy już kilka dni temu.

Małopolska: Zauważono ślady dwóch niedźwiedzi! Nadleśnictwo Krościenko ostrzega
Ślady dwóch niedźwiedzi zauważono w Paśmie Magury Spiskiej na terenie Gminy Łapsze Niżne. Duże odciski łap zarejestrowała Służba Leśna w Leśnictwie Łapsze. Niedźwiedzie intensywnie penetrowały teren.

Źródło: TPN

Foto: przewodnik po Tatrach

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka