poniedziałek, 29 marca 2021 10:49

Małopolska: Zauważono ślady dwóch niedźwiedzi! Nadleśnictwo Krościenko ostrzega

Autor Aleksandra Tokarz
Małopolska: Zauważono ślady dwóch niedźwiedzi! Nadleśnictwo Krościenko ostrzega

Ślady dwóch niedźwiedzi zauważono w Paśmie Magury Spiskiej na terenie Gminy Łapsze Niżne. Duże odciski łap zarejestrowała Służba Leśna w Leśnictwie Łapsze. Niedźwiedzie intensywnie penetrowały teren.

- Mając na uwadze możliwość spotkania z niedźwiedziem na szlaku turystycznym polecamy pod żadnym pozorem nie iść w jego stronę. Trzeba powoli wycofać się na bezpieczną odległość. Podczas bezpośredniego spotkania niedźwiedź najczęściej schodzi człowiekowi z drogi i zaszywa się w najbliższych zaroślach. Może się jednak zdarzyć, że zacznie szarżować w naszą stronę. Nie należy wówczas ulegać panice, gdyż może to wywołać agresję zwierzęcia. Niedźwiedzie często markują atak, a po kilku krokach stają w miejscu i odchodzą. Nasza ucieczka mogłaby je sprowokować do dalszej pogoni. Pamiętajmy, że nie ma znaczenia, czy uciekalibyśmy w górę czy w dół stoku – niedźwiedź będzie szybszy – ostrzega Nadleśnictwo Krościenko.

Dodatkowo zachęca, by wszelkimi dozwolonymi sposobami zabezpieczyć pasieki, a podczas poruszania się po terenach leśnych i szlakach turystycznych zachować szczególną ostrożność.

Jak poinformowano, podobnie, jak miało to miejsce w latach poprzednich, niedźwiedzie będą przebywać w obszarze Nadleśnictwa przez cały sezon wegetacyjny.

Kiedy należy się spodziewać ataku ze strony niedźwiedzia? Szczególnie przy niespodziewanym zaskoczeniu zwierzęcia w niedużej odległości, w czasie spoczynku, podczas żerowania, najścia w czasie żerowania niedźwiedzia przy zabitej ofierze (niedźwiedź broni swojej zdobyczy), bądź podczas wejścia pomiędzy niedźwiedzicę a jej młode.

- Mając na uwadze fakt corocznie powtarzających się przypadków okaleczeń i poturbowań ludzi przez niedźwiedzie brunatne na terenie Tatr polskich i słowackich prosimy o stosowanie się do naszych uwag i zaleceń – dodaje Nadleśnictwo.

fot. Nadleśnictwo Krościenko

Podhale

Podhale - najnowsze informacje