piątek, 14 kwietnia 2023 13:34

Uwaga właściciele zwierząt domowych. W tych dniach pilnujcie swoich pupili

Autor Julia Banaś
Uwaga właściciele zwierząt domowych. W tych dniach pilnujcie swoich pupili

W dniach od 15 do 27 kwietnia 2023 roku na terenie całej Małopolski zostanie przeprowadzona wiosenna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Warto w tym okresie zwiększyć swoją czujność podczas spacerów z psami i przekazać stosowne informacje dzieciom.

Szczepienie lisów obejmie obszar całego województwa małopolskiego. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów oraz wykładana ręcznie. Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci krążka/prostopadłościanu koloru zielonobrązowego o intensywnym zapachu rybnym zawierający wewnątrz blister aluminiowo – plastykowy wypełniony płynem.

Niezwykle ważne jest, aby pamiętać o nie dotykaniu i nie rozłamywaniu szczepionek, jeżeli taką zauważymy. Przy ewentualnym kontakcie szczepionki ze skórą, błonami śluzowymi, otwartymi ranami lub oczami należy natychmiast dokładnie umyć te miejsca wodą i mydłem, a następnie niezwłocznie zgłosić się do lekarza medycyny lub najbliższej Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej.

Każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką należy zgłosić do lekarza weterynarii lub najbliższego Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. W związku z tym, sugerujemy, by w okresie akcji szczepienia lisów oraz przez 14 dni po jej zakończeniu nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.

Informacji dotyczących akcji szczepienia lisów udziela Wojewódzki Inspektor Weterynarii w Krakowie. Można się z nim skontaktować pod numerem telefonu: (12) 293 10 00

Małopolska - najnowsze informacje