poniedziałek, 16 października 2023 07:39

Uwierzyła, że pomaga zięciowi. Straciła dorobek życia

Autor Katarzyna Jamróz
Uwierzyła, że pomaga zięciowi. Straciła dorobek życia

72-letnia mieszkanka Nowego Targu uwierzyła oszustom działającym metodą „na policjanta”. Kobieta przekazała kurierowi ponad 160 tys. złotych oraz biżuterię. Seniorka była pewna, że pomaga swojemu zięciowi, który w USA miał spowodować wypadek drogowy.

Przestępcy działający metodą „na wnuczka”, „na córkę” i „na policjanta” nadal nie odpuszczają. W środę wieczorem (11 października) ofiarom oszustów padła 72-letnia mieszkanka Nowego Targu.

Po godzinie 21:30, na telefon stacjonarny nowotarżanki zadzwoniła kobieta, która podała się za jej, mieszkającą w USA, córkę. Kobieta przekazała seniorce, że jest ranna, ma złamany nos i rękę, bo jej mąż spowodował wypadek drogowy. Mężczyzna rzekomo na przejściu dla pieszych miał potrącić kobietę, która w ciężkim stanie leżała w szpitalu, a on przebywał w areszcie. Fałszywa córka, podczas rozmowy, cały czas płakała. Po chwili oddała słuchawkę mężczyźnie, który przedstawił się jako policjant. Dla uwiarygodnienia początkowo rozmawiał w języku angielskim, ale na prośbę 72-latki rozmowę kontynuował w języku polskim. Mężczyzna zażądał od seniorki wysokiej sumy pieniędzy na kaucję. Kobieta uwierzyła w przedstawioną legendę i zgodnie z jego wskazówkami spakowała wszystkie pieniądze i biżuterię do reklamówki, a następnie zawiesiła ją na ogrodzeniu domu. Po chwili, po wspomnianą torbę, przyszedł tzw. „kurier” lub „odbierak”. Następnego dnia, podczas rozmowy video z córką, seniorka zorientowała się, że została oszukana.

O całym zdarzeniu powiadomiła nowotarską policję. Czynności w tej sprawie prowadzą policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu. – Apelujemy do mieszkańców o zachowanie rozsądku i ostrożności w kontaktach z osobami nieznajomymi, szczególnie tymi, którzy nakłaniają nas do przekazania pieniędzy. Pamiętaj, że przez telefon każdy może być policjantem, córką, wnuczkiem, czy pracownikiem banku – przestrzega policja.

Inf. KPP Nowy Targ

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka