niedziela, 5 listopada 2023 05:00

W Bochni otwarto największy w regionie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy wraz z hospicjum stacjonarnym

Autor Katarzyna Jamróz
W Bochni otwarto największy w regionie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy wraz z hospicjum stacjonarnym

– Oddajemy dziś największą inwestycję w historii powiatu bocheńskiego, ale też placówkę niezwykle potrzebną – mówił Adam Korta bocheński starosta podczas uroczystego otwarcia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego wraz z Hospicjum Stacjonarnym w Bochni. Symboliczne przecięcie wstęgi miało miejsce 31 października.

– ZOL zastąpi oddział opiekuńczo-leczniczy, który funkcjonuje w naszym szpitalu przy ulicy Krakowskiej, tyle, że zamiast 23 miejsc będzie dysponował 80 łóżkami ustawionymi w funkcjonalnych, wyposażonych w najlepszy sprzęt medyczny salach— podkreślał Jarosław Kycia Dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni.

fot. Starostwo Powiatowe/P.Salamon

Uroczystego otwarcia obiektu dokonał Starosta Adam Korta, Bernadetta Gąsiorek przewodnicząca Rady Powiatu w Bochni i Krzysztof Kołodziejczyk - jeden z pomysłodawców tego miejsca.

Nowy obiekt to największa inwestycja w historii powiatu bocheńskiego i jednocześnie jeden z największych tego typu zakładów w regionie. Zadanie pn. „Budowa Zakładu Opiekuńczo Leczniczego w Bochni wraz z hospicjum stacjonarnym”, zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu środkami pochodzącymi z budżetu państwa. Jego całkowity koszt to blisko 22 mln zł. 8 mln zł pochodziło z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a 1,5 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa. 500 tys. zł na wykonanie instalacji tlenowej pochodziło z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Nowy ZOL z hospicjum mieści się przy ulicy Karolina, obok Domu Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy. W budynku o powierzchni użytkowej prawie 2,5 tys. m2 zaplanowano pokoje dwu i trzy osobowe dla 80 pacjentów, w tym dziesięciu wentylowanych mechanicznie. Są też przestronne gabinety lekarskie, rehabilitacyjne oraz zabiegowe. Na pacjentów czeka wygodna i słoneczna jadalnia, pokój psychoterapii i sala terapii zajęciowej. Jest również kaplica, w której będą codziennie odprawiane msze św. Obiekt jest wyposażony w windy i przystosowany do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, ma też klimatyzację. Na zewnątrz budynku, wśród zieleni znajdują się ławki, stolik do gry w szachy i zielona siłownia.

Nowo otwarta inwestycja zastąpi oddział opiekuńczo-leczniczy, który funkcjonuje w szpitalu przy ulicy Krakowskiej. Zapewni pacjentom opiekę całodobową, pełną opiekę pielęgnacyjną i rehabilitacyjną, opiekę lekarską, leczenie farmakologiczne, wyżywienie odpowiednie do stanu zdrowia oraz zabiegi fizjoterapeutyczne i rehabilitacyjne. Dla podopiecznych ZOL to szansa na poprawę stanu zdrowia, skuteczne zapobieganie powikłaniom wynikającym z procesu chorobowego i unieruchomienia, aktywizację i usprawnianie ruchowe oraz uzyskanie maksymalnej samodzielności i niezależności.

fot. Starostwo Powiatowe/P.Salamon

– Zapraszam do obejrzenia tego wyjątkowego miejsca, które powstało z myślą o potrzebach osób niepełnosprawnych. Zrobiliśmy wszystko, co możliwe aby stworzyć miejsce przyjazne seniorom, ale też zapewniające im wygodny pobyt i właściwą hospitalizację. Oddajemy do użytku dużą inwestycję, którą udało się zrealizować bardzo szybko i sprawnie — mówił do gości gospodarz powiatu bocheńskiego.

fot. Starostwo Powiatowe/P.Salamon

W uroczystym otwarciu wzięli udział posłowie, przedstawiciele urzędu wojewódzkiego i marszałkowskiego, członkowie zarządu powiatu, radni powiatowi i miejscy, a także samorządowcy z powiatu bocheńskiego, kierownicy powiatowych jednostek i pracownicy szpitala.

fot. Starostwo Powiatowe/P.Salamon

Wydarzenie było okazją do wręczenia podziękowań osobom, które w sposób szczególny przyczyniły się do powstania tej placówki. Specjalne adresy odebrali: poseł Józefa Szczurek-Żelazko, poseł Stanisław Bukowiec, Wojewoda Łukasz Kmita, Starosta Adam Korta, Przewodnicząca Rady Powiatu Bocheńskiego Bernadetta Gąsiorek oraz przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Chorych - Hospicjum im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Bochni. Były też podziękowania dla pracowników szpitala i jednostek z nim współpracujących.

Podczas uroczystości wręczono odznaczenia przyznane przez Prezydenta RP. W imieniu Andrzeja Dudy wręczała je Joanna Bogacz dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie. Brązowym Krzyżem za Zasługi na Rzecz Ochrony Zdrowia Publicznego został odznaczony  Jarosław Kycia, Dyrektor Szpitala Powiatowego w Bochni. Za długoletnią służbę złotym medalem przyznawanym przez prezydenta RP odznaczono Renatę Weiss, która w bocheńskim szpitalu pracuje od 1984 roku. Obecnie obok funkcji Pielęgniarki Naczelnej koordynuje pracą Zakładu Opiekuńczo-leczniczego przy ul. Karolina 16 w Bochni. Takie samo odznaczenie otrzymały też Urszula Maślak - Pielęgniarka Oddziałowa w Oddziale Opiekuńczo-Leczniczym, Beata Jaglarz, Kierownik Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej oraz Kierownik Pracowni Mikrobiologii i Epidemiologii, Małgorzata Malaca, asystentka w Pracowni Analitycznej i Badań Hormonalnych i Małgorzata Pietrzak, Pielęgniarka Epidemiologiczna/Specjalistka ds. epidemiologii.

ZOL wraz z hospicjum będzie częścią Centrum Solidarności Społecznej im. św. Jana Pawła II. Pierwsi pacjenci do nowego zakładu, którego koszt wyniósł blisko 22 miliony złotych, zostali przewiezieni już w czwartek (2 listopada).

Inf./Fot. Starostwo Powiatowe w Bochni

Uhonorowani odznaczeniami wieloletni pracownicy Zakładu Opiekuńczo-leczniczego w Bochni - fot. Starostwo Powiatowe/ P. Salamon
Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje

Rozrywka