czwartek, 3 czerwca 2021 04:19

W czwartek rusza 59. Małopolski Wyścig Górski

Autor Mirosław Haładyj
W czwartek rusza 59. Małopolski Wyścig Górski

Tegoroczna odsłona wyścigu niczym magnes przyciągnęła kolarskie teamy z całego globu. Na małopolskich wymagających trasach rywalizować będą zawodowcy szykujący się m.in. do igrzysk w Tokio. Zapowiada się jazda na światowym poziomie.

Urząd Miasta w Nowym Targu zaprasza do kibicowania kolarzom na nowotarskim Rynku w najbliższą sobotę 5 czerwca o 17:00! Małopolski Wyścig Górski odbędzie się dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Nowy Targ.

– Lista startowa 59. edycji Małopolskiego Wyścigu Górskiego zamknęła się wyjątkowo szybko. Telefon do dyrektora sportowego zawodów Marka Kosickiego raz po raz brzęczał od przychodzących połączeń, a na mailową skrzynkę każdego dnia spływało po kilka zgłoszeń. Limit zawodników osiągnięto w rekordowym tempie. Nic dziwnego – dla wielu zawodników start w Wyścigu będzie ostatnim sprawdzianem przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio. Kto wie – może w peletonie jest już złoty medalista? Już teraz można zadać sobie pytanie, ilu z nich zdoła ukończyć wyścig. Bo, jak pokazują statystyki, rozgrywana w Małopolsce rywalizacja należy do jednej z najtrudniejszych w tej części Europy. W dotychczasowych edycjach wystartowało 5 735 kolarzy, a ukończyło je 3 264 z nich. Czyli 57% startujących, chociaż bywały jeszcze gorsze rezultaty. W 1970 roku odsetek ten wyniósł tylko 36%, a w latach 2004 i 2005 -37%

– czytamy na stronie UM w Nowym Targu.

Jak będzie w tym roku?

Trasy tradycyjnie już zapowiadają się na wymagające. Zaplanowany na czwartek 3 czerwca prolog MWG to półtorakilometrowa ciągła wspinaczka w okolicach wiekowego Klasztoru Kamedułów w Lasku Wolskim. Dzień później peleton melduje się w Solnym Mieście – Wieliczce, by stamtąd rozpocząć jazdę w kierunku myślenickiej Góry Chełm. To ten szczyt będzie finiszem liczącego 124 kilometry etapu. Wąski, kręty podjazd zweryfikuje moc w nogach niejednego kolarza. W sobotę 5 czerwca kolarze wyruszą spod zbudowanego w XIV wieku niepołomickiego Królewskiego Zamku. Dopingowani brawami od tamtejszych mieszkańców, zmierzać będą na Rynek w Nowym Targu. Będzie to najdłuższy, mierzący 142 kilometry etap tegorocznej edycji MWG. Finałowa odsłona z pewnością zasługuje na miano królewskiej. Wszak zwieńczeniem niedzielnego etapu będzie ukryty hen wysoko między starymi drzewami wierzchołek Przehyby. Znajduje się on na wysokości 1 175 m n.p.m. i podobnie jak w poprzednich latach, tak i tym razem pewnie zdecyduje on o końcowej klasyfikacji tego prestiżowego wydarzenia. Dla porządku dodajmy, że start ostatniego etapu będzie miał miejsce w położonej w przepięknej krainie Orawy - Jabłonce.

Zachęcam do odwiedzin strony internetowej Wyścigu. Pod adresem www.tourofmalopolska.eu można znaleźć szczegółowy program każdego etapu i sprawdzić, o której godzinie złożony z kolarzy z całego świata peleton przejedzie przez naszą okolicę. Na stronie są również szczegółowe mapy tras, na których rywalizować będą szosowcy

– zachęca Marek Kosicki.

Patronat honorowy nad Małopolskim Wyścigiem Górskim objął Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego. Partnerem głównym jest Województwo Małopolskie.

Inf.: UM Nowy Targ
Fot.: www.tourofmalopolska.eu

Podhale

Podhale - najnowsze informacje