czwartek, 20 kwietnia 2023 08:52

W Galerii Vauxhall w Krzeszowicach stanie się jasność

Autor Julia Banaś
W Galerii Vauxhall w Krzeszowicach stanie się jasność

Tę historię można opowiedzieć na wiele sposobów. Akcja rozgrywa się między ok. 1660 a 2023 rokiem. Głównymi bohaterami są: Pan Falkes, Izabela Lubomirska, artyści tworzący supergrupę Underground Krakowski oraz „Wiewiórka”.

363 lata temu ludzie nie znali elektryczności. W żyrandolach i kinkietach płonęły świece. Vauxhall był synonimem rozkoszy od Londynu po Krzeszowice. Od końca XVIII wieku w krzeszowickim Pałacu Vauxhall prezentowano wielką sztukę i organizowano jeszcze większe bale...

Tak ten przyjemny czas wspomina niejaki Leopold de La Fontaine:

„[W Krzeszowicach] wystawiony jest dla zabaw i rozrywek Pacyentów przez Architekta Królewskiego Jmć Pana Humberta nowy cale murowany Dom, czyli Foxhal. Ten ma na dole i w górze Salę wielką we szodku, i niektóre poboczne pokoie z obu stron, w których Bilard stoi; i różne w nich dostać można pośiłki, iako to kawę, herbatę, czokolate, tóżne gatunki wina, owoce, lemoniadę, orszadę, puncz i. t. d. Często w tych Salach iest muzyka, i Pacyenci wraz z temi którzy przyieżdzią ich nawiedzić, bawiąc się tańcami Tu iest dla Mieszkańców Krakowskich miley zabawki mieysce, bo co Niedziela i Swięto, wszyscy ztamtęd tu ciągnął, częścią dla przeiażdzki, częścią też i dla zabawy. Przy tym Foxhalu iest Ogrod kasztanami założony, który w czasie gdy drzewa się rozrosną, i cień wydadzą, miłym spoczynkiem i zabawą dla każdego będzie”.

Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall w Krzeszowicach (ul. dr. J. Walkowskiego 1) zaprasza na wystawę wszech czasów, pod dostojnym tytułem „ŻYRANDOLE i KINKIETY”. Znani artyści sztuki polskiej rozprawią się z historią oraz przestrzenią krzeszowickiego Foksalu i stanie się jasność! Wernisaż odbędzie się 13 maja 2023, o godzinie 19.00, a wystawa będzie czynna do 31 lipca 2023.

Artyści biorący udział w wystawie to między innymi przedstawiciele Undergroundu Krakowskiego: Adam Rzepecki, Piotr Lutyński, Zbigniew Libera, Jerzy Kosałka oraz CSW Wiewiórka: Cecylia Malik, Bartolomeo Koczenasz, Bogumił Książek.

Kuratorem wystawy jest Kamil Kłeczek.

Po wernisażu wystawy planowany jest koncert performatywny grupy RDZEŃ 69, który odbędzie się w Parku im. A. Bogackiego w Krzeszowicach o godz. 20:30.

W skład zespołu wchodzą tacy atryści jak Ewa Wiosna Libera grająca na saksofonie, Zbigniew Libera – perkusja, Adam Rzepecki – perkusja lodowa, Piotr Lutyński grający na skrzypcach, Fryderyk Lutyński na pianinie elektronicznym oraz Grzegorz Kosowski na gitarze elektrycznej. Za wszelkie wizualizacje odpowiedzalna będzie Anna Chmiel.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Fot. Galeria Sztuk Wizualnych Vauxhall
Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka