poniedziałek, 14 stycznia 2019 09:53

W góry tylko „na zimówkach”!

Autor Aleksandra Bieniek
W góry tylko „na zimówkach”!

Na początku Nowego Roku na drogach panował wzmożony ruch związany z powrotami ze świątecznego wypoczynku, występowały intensywne opady śniegu, drogi były bardzo śliskie, co spowodowało bardzo duże utrudnienia. Kierujący, aby ominąć korki jechali drogami bocznymi wyznaczonymi przez nawigację, które były bardzo wąskie i strome, często nieodśnieżone, co powodowało bardzo duże trudności i kolejne zatory drogowe.

Obfite opady śniegu i wzmożony ruch na tatrzańskich drogach pośrednio przyczyniły się do paraliżu komunikacyjnego w Zakopanem oraz na głównych drogach dojazdowych do stolicy Tatr. Po części do takiego stanu rzeczy przyczynili się też sami kierowcy, którzy w Tatry przyjechali na… oponach letnich lub wielosezonowych. W rejonach górskich drogi są kręte z mniejszymi lub większymi wzniesieniami, co w warunkach zimowych może bardzo utrudniać jazdę. Tym bardziej jeżeli kierowcy są nieprzygotowani - a takie przypadki miały miejsce.

Kierowcy samochodów osobowych z oponami  nie dostosowanymi do jazdy w zimowych trudnych warunkach nie mogli wyjechać pod górkę, tracili panowanie nad pojazdem wpadając do rowu czy najeżdżając na inne samochody.

Kierowcy ciężarówek nie stosowali się do obowiązku jazdy z łańcuchami przeciwpoślizgowymi na wyznaczonych znakami drogowymi odcinkach i mieli problem z podjechaniem pod nawet bardzo małe wzniesienia, blokowali drogę, a przez to tworzyły się gigantyczne korki (policjanci nakładali na kierujących mandaty karne za niestosowanie się do znaku C-18 „Nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych" z  tabliczką „Dotyczy samochodów ciężarowych”).

Wprawdzie przepisy drogowe nie nakładają obowiązku zmiany opon na zimowe, ale stosowanie tego typu opon pozwoli na łatwiejsze i sprawniejsze poruszanie się po tatrzańskich drogach. Wiele dróg prowadzących do pensjonatów czy hoteli jest wąska i zwyczaj bardzo stroma. Wystarczy jeden kierowca, który nie będzie potrafił pokonać podjazdu i zator drogowy pewny. Analogicznie sytuacja wygląda na drogach dojazdowych do stacji narciarskich. Tam również bardzo często dochodzi do kolizji na parkingach i zatorów drogowych spowodowanych przez kierowców, którzy przyjechali na letnich oponach.

Policjanci apelują do kierowców, aby wybierając się na górskie drogi wyposażać samochód w łańcuchy śniegowe, które znacznie ułatwiają jazdę na ośnieżonej drodze,  a  przede wszystkim do tego apelu muszą się ustosunkować kierowcy samochodów ciężarowych, autokarów i pojazdów dostawczych, aby na odpowiednio oznaczonych odcinkach dróg bezwzględnie stosowali łańcuchy śniegowe.

Zakładanie łańcuchów jest obowiązkowe, gdy napotykamy znak C-18. Tabliczka pod znakiem informuje także, jakich kategorii pojazdów nakaz dotyczy. Warto dodać, że znak ten wymusza na kierującym autem założenie łańcuchów na co najmniej dwóch kołach napędowych. Kierowca, który zignoruje znak C-18 i na zaśnieżonej jezdni nie założy łańcuchów w swoim pojeździe, może zapłacić 200zł mandatu i zarobić jeden punkt karny, a nawet liczyć się zakazem dalszej jazdy do czasu poprawy warunków.

Jeżeli warunki na to pozwalają, należy używać łańcuchów przeciwpoślizgowych także poza odcinkami ze znakiem C-18. Ich stosowanie jest bowiem dozwolone na  drogach pokrytych śniegiem. Tak więc, gdy na drodze zalega duża warstwa śniegu lub jest ona wyjątkowo śliska, wtedy możemy założyć łańcuchy, by móc bezpiecznie przejechać przez niebezpieczny odcinek. Trzeba jednak pamiętać, że po zjechaniu na suchy asfalt należy je zdjąć, głównie dla własnego komfortu podróżowania i bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, że łańcuchy muszą być założone na dwóch kołach napędzających ten samochód. Natomiast jeśli auto ma napęd 4×4, to łańcuchy trzeba założyć na wszystkie koła.

Policjanci w całym okresie trwania ferii zimowych będą prowadzili działania pn. „Bezpieczne Ferie 2019”. Funkcjonariusze będą sprawdzali min. stan techniczny i wyposażenie pojazdów, prawidłowe oświetlenie pojazdów, zwrócą uwagę na stan ogumienia, układ kierowniczy oraz hamulcowy.

W przypadkach niestosowania się do przepisów i znaków drogowych, poruszania się niesprawnym lub nieodpowiednio wyposażonym pojazdem kierujący muszą liczyć się z konsekwencjami karnymi a samochody bez łańcuchów przeciwślizgowych mogą być nie dopuszczane do jazdy odcinkiem gdzie obowiązuje znak C-18 dla danej kategorii pojazdów.

Źródło: KWP Kraków

Motoryzacja

Motoryzacja - najnowsze informacje