Władze samorządowe, przedstawiciele organizacji pozarządowych, młodzież szkół średnich i przede wszystkim rodzina Bogusława Nowotnego uczcili w Wieliczce 106. rocznicę powstania Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej, której był pierwszym dowódcą. Padła też informacja o wysiłkach, aby sprowadzić szczątki zasłużonego wieliczanina do Polski.
Uroczystość tradycyjnie rozpoczęła się przed tablicą upamiętniającą, pochodzącego z Wieliczki, inicjatora powstania i pierwszego dowódcę Marynarki Wojennej RP. Tablicę odsłonięto 9 października, w 151. rocznicę urodzin komandora Bogusława Nowotnego (okolicznością miała być 150. rocznica jego urodzin, bo w dokumentach posługiwał się datą 3. marca 1972, jednak po kwerendzie w archiwum wielickiej parafii okazało się, że było to dokładnie rok wcześniej, czyli w 1871 roku).
- Zobacz też:
W odśpiewaniu hymnu, przypomnieniu zasług Bogusława Nowotnego i historii powstania Marynarki Wojennej RP oraz w złożeniu kwiatów wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Wieliczki i Powiatu Wielickiego z burmistrzem Rafałem Ślęczką, wicestarostą Elżbietą Ptasznik, radną Rady Miejskiej w Wieliczce Grażyną Szwed, przedstawicielem Grupy Rekonstrukcji Historycznej Marynarki Wojennej II RP, radnym Powiatu Wielickiego, byłym starostą i inicjatorem upamiętnienie Bogusława Nowotnego Adamem Kociołkiem, Komendantem Powiatowym Policji w Wieliczce Mirosławem Strachem, przedstawicielami Klubu Przyjaciół Wieliczki wraz z prezeską Jadwigą Dudą, przedstawicielami Rady Osiedla Bogucice, środowisk kombatanckich oraz młodzieżą wielickich szkół średnich z dyrekcją i nauczycielami.
- Zobacz też:
Nie zawiodła rodzina komandora - Anna Nowotna i Małgorzata Szlezyngier-Tekielska, które nie kryły wzruszenia z upamiętnienia ich przodka.
Po uroczystości w sali Magistrat Urzędu Miejskiego w Wieliczce prelekcję o Bogusławie Nowotnym i początkach Marynarki Wojennej RP wygłosił Adam Kociołek, który jest prawdziwym ekspertem w biografii wieliczanina. Wykład ubarwiła prezentacja archiwalnych zdjęć, w tym pochodzących z prywatnego archiwum wnuka komandora, Christiana Sandauere.
Warto wspomnieć, że prowadzone są działania, aby udokumentować mianowanie Bogusława Nowotnego na kolejny, wyższy stopień wojskowy - kontradmirała. Trwają też uzgodnienia, aby sprowadzić do Polski i pochować z honorami na Oksywiu szczątki Bogusława Nowotnego (wraz z małżonką), które obecnie spoczywają na cmentarzu w Castel Gandolfo. Adam Kociołek zapowiedział, że taka uroczystość planowana jest za dwa lata.