czwartek, 30 listopada 2023 11:46

Hołd dla komandora Bogumiła Nowotnego w Wieliczce [WIDEO]

Autor Marzena Gitler
Hołd dla komandora Bogumiła Nowotnego w Wieliczce [WIDEO]

Przy Starostwie Powiatowym w Wieliczce odbył się uroczystości z okazji 105. rocznicy powstania Marynarki Wojennej RP. Pod obeliskiem upamiętniającym komandora Bogumiła Nowotnego, pierwszego dowódcę Marynarki Wojennej, delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

W uroczystości przy tablicy upamiętniającej komandora Bogumiła Nowotnego na dziedzińcu Pałacu Przychodzkich w Wieliczce stanęła warta honorowa 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia. Nad obeliskiem i kotwicą zawisła gala banderowa Marynarki Wojennej. Na maszt wciągnięto biało-czerwoną flagę a orkiestra Kopalni Soli "Wieliczka" odegrała hymn Polski, który zaśpiewali wspólnie uczestnicy rocznicowego apelu.

Nie zawiedli zaproszeni goście. Starosta Adam Kociołek powitał przedstawicieli Inspektoratu Marynarki Wojennej: kadm. Krzysztofa Zdonka, kmdr por. Marcina Lendę, kmdr ppor. Tomasza Fakę, przedstawicieli Flotylli Obrony Wybrzeża Świnoujścia: kmdr ppor. Marcina Wasilonka, ppor. mar. Bartłomieja Szwarca, kpr. Michała Wiśniewskiego, radnego sejmiku - Wojciecha Kozaka - członka Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Małopolsce, delegacje szkół z terenu  powiatu wielickiego, środowisk kombatanckich, krakowskich strzelców, policji i straży pożarnej, samorządowców, przedstawicieli Klubu Przyjaciół Wieliczki i rodzinę komandora Nowotnego. Adam Kociołek przybliżył postać Bogumiła Nowotnego i nakreślił okoliczności odrodzenia się po zaborach Marynarki Wojennej w II RP, do czego przyczynił się upamiętniony rok temu pochodzący z Wieliczki pierwszy jej dowódca.

O współczesnych zadaniach i roli, jaką w międzynarodowych strukturach pełni Marynarka Wojenna RP mówił kadm. Krzysztof Zdonek, który przed odejściem w stan spoczynku był zastępcą Inspektora MW i pełnił obowiązki dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Obchody były okazją do uhonorowania samorządowców zasłużonych dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Złotym medalem za wybitne zasługi dla ZŻWP odznaczony został starosta Adam Kociołek oraz  wójt gminy Gdów - Zbigniew Wojas.

Na zakończenie apelu delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod obeliskiem. W imieniu poseł Urszuli Ruseckiej wiązankę złożył Piotr Siemczonek, Dyrektor Biura Poselskiego w Wieliczce, a w imieniu posła Władysława Kosiniaka-Kamysza - Krzysztof Klęczar - szef małopolskich struktur PSL.

- To zaskakujące, że Wieliczce, w Małopolsce znajduje się taka piękna morska kotwica, kod sygnałowy marynarki wojennej i obelisk poświęcony komandorowi Nowotnemu - powiedział po uroczystości kadm. Krzysztof Zdonek, który pierwszy raz gościł w Wieliczce. - Jestem wzruszony i bardzo się cieszę. Chciałbym, żeby ta wiedza o marynarce i o postaci Bogumiła Nowotnego była promowana i rozwijana również w przyszłości. Mam nadzieję i wierzę, że ta tablica w tym też pomoże - powiedział przedstawiciel Inspektoratu Marynarki Wojennej.  

Kontradmirał był też pod wielkim wrażeniem wiedzy o historii Marynarki Wojennej, która posiada starosta Adam Kociołek. - Nie jest to oczywiste, że wszyscy mają tak dużą wiedzę o tak specyficznym temacie, jakim jest marynarka wojenna, zwłaszcza tak daleko od morza. Pan starosta, jak wiem, jest wielkim pasjonatem marynarki wojennej, a postać Bogumiła Nowotnego, wieliczanina, wspomaga go w tym i jego zainteresowania pogłębia. Bogumił Nowotny podjął się pionierskiej funkcji, jaką było dowodzenie marynarką wojenną i tworzenie tej marynarki w czasach, gdy jeszcze de facto Polska jeszcze nie miała dostępu do morza. Były już, jak wspomniano, jednostki, które pływały na Wiśle, zostały uzbrojone i przejęte od Niemców. Potem tworzono struktury organizacyjne, pozyskiwano kolejne jednostki. Jak wiemy, marynarka wojenna do trzydziestego dziewiątego roku, czyli w czasach drugiej Rzeczypospolitej, była całkiem pokaźna i bardzo mądrze, zbalansowana - przypomniał kadm. Krzysztof Zdonek.

- Cieszę się, że ta uroczystość mogła się dzisiaj odbyć, bo jak wspomniałem, przed rokiem planowaliśmy, że będziemy to kontynuować w formie małopolskich uroczystości związanych z powołaniem marynarki wojennej. Jak widać, dzisiejsza uroczystość pokazała, że taka uroczystość była potrzebna. Wielu przedstawicieli gmin, powiatu, województwa i przede przedstawicieli Marynarki Wojennej, którzy zaszczycili nas asystą wojskową. Myślę, że to spięło się w formie bardzo pięknej uroczystości i myślę, że za rok znowu się spotkamy - podsumował starosta Adam Kociołek.

Przypomnijmy, postać komandora Bogumiła Nowotnego odkrył na nowo dla powiatu wielickiego starosta wielicki w 2021 roku, jednak plany upamiętnienia go obeliskiem pokrzyżowała pandemia. 9 października ubiegłego roku odsłonięto tablicę z wizerunkiem kontradmirała Nowotnego. Wtedy też starosta zapowiedział, że uroczystości będą odbywać się cyklicznie. Adam Kociołek przybliża historię powstania Marynarki Wojennej i postacie pochodzących z Małopolski i powiatu wielickiego wybitnych dowódców marynarki podczas licznych prelekcji organizowanych dla szkół i innych lokalnych środowisk.

  • Zobacz:
Kim był komandor Bogumił Nowotny? Tę postać upamiętniono w Wieliczce
W Wieliczce odbyły się obchody 104 rocznicy powstania Marynarki Wojennej. Jednak nie jest to przypadek czy fanaberia. Kim był komandor Bogumił Nowotny?

fot. Starostwo Powiatowe w Wieliczce,  RSVision

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka