- Zadanie miał niezmiernie trudne. Brak dostępu do morza, setki marynarzy z trzech zaborów, fatalne warunki zakwaterowania w twierdzy Modlin, ale jego praca przyniosła wymierne efekty postaci naszej Marynarki Wojennej, z której zawsze byliśmy i jesteśmy dumni – mówił Adam Kociołek na uroczystości ku czci wybitnego wieliczanina, komandora Bogumiła Nowotnego.
Przedstawiciele najwyższych władz Marynarki Wojennej, instytucji państwowych, parlamentu i samorządu oraz mieszkańcy Wieliczki i powiatu wielickiego uczcili pamięć komandora Bogumiła Nowotnego, wybitnego wieliczanina, który był twórcą i pierwszym dowódcą Marynarki Wojennej II RP. Podczas uroczystości na placu przy Starostwie odsłonięto tablicę poświęconą komandorowi Nowotnemu, a na wielickim rynku okolicznościowy program i musztrę paradną zaprezentowała kompania reprezentacyjna Marynarki Wojennej w asyście orkiestry reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele św. Klemensa w Wieliczce, po czym w delegacja Marynarki Wojennej, poczty sztandarowe, zaproszeni goście i uczestnicy uroczystości przy akompaniamencie orkiestry reprezentacyjnej Marynarki Wojennej przeszli ulicami Wieliczki na plac na tyłach Pałacu Przychockich, gdzie obok wielkiej kotwicy stanął monument z tablica poświęconą Bogumiłowi Nowotnemu z przedstawiającą go płaskorzeźbą.
- Idea upamiętnienia komandora Nowotnego pojawiała się wielokrotnie wśród stowarzyszeń na terenie powiatu wielickiego. W 2019 roku z wnioskiem takim wystąpiła Rada Osiedla Bogucice wraz ze Stowarzyszeniem Integracja przy współpracy z Yacht Klubem w Szarowie. Wtedy pojawiła się tablica okolicznościowa w Bogucicach, a uroczystość miała charakter bardziej kameralny. Kolejnym krokiem była próba nazwania jednego z rond lub skwerów w Wieliczce imieniem komandora Nowotnego. Nie powiodło się to jednak z przyczyn niezależnych od Powiatu. Początkiem 2019 roku podczas mojej wizyty w Inspektoracie Marynarki Wojennej i Urzędzie Morskim w Gdyni uzgodniono wstępne uroczystości, które miały odbyć się na początku 2020 roku. Niestety, pandemia koronawirusa pokrzyżowała nasze plany – przypomniał po powitaniu gości starosta wielicki Adam Kociołek, który przywrócił społeczności wielickiej nieco zapomnianą postać polskiego bohatera.
Bogumił Franciszek Ksawery Nowotny urodził się 3 lutego 1872 w Wieliczce, a zmarł (i został pochowany) 17 listopada 1960 w Castel Gandolfo. Pochodził z Wieliczki, ale zasłynął jako oficerem austro-węgierskiej i polskiej marynarki wojennej. Osiągnął stopień pułkownika (komandora) polskiej Marynarki Wojennej i został pierwszym jej dowódcą. Tworząc ją po odzyskaniu niepodległości Bogumił Nowotny podjął się zadania niemal niewykonalnego. - Zadanie miał niezmiernie trudne. Brak dostępu do morza, setki marynarzy z trzech zaborów, fatalne warunki zakwaterowania w twierdzy Modlin, ale jego praca przyniosła wymierne efekty postaci naszej Marynarki Wojennej, z której zawsze byliśmy i jesteśmy dumni – mówił Adam Kociołek.
Po ustaniu pandemii Zarząd Powiatu Wielickiego wznowił działania zmierzające do upamiętnienia komandora, zwłaszcza, że zbliżała się okrągła 150. rocznica jego urodzin. - To Bogumił Nowotny jest sprawcą tego, że po raz pierwszy w dziejach miasta Wieliczka i Powiatu Wielickiego, a być może i małopolski gościmy dowództwo i marynarzy Marynarki Wojennej. Myślę, że jest to swoisty wyraz hołdu składanego pierwszemu dowódcy marynarki wojennej przez jego dzieci - polskich marynarzy – mówił starosta, dziękując za pomoc doprowadzeniu do finału wszystkich działań i odsłonięcia tablicy poseł Urszuli Ruseckiej i Inspektorowi Marynarki Wojennej wiceadmirałowi Jarosławowi Zielińskiemu oraz wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu uroczystości.
Po odsłonięciu tablicy, którego dokonali starosta Adam Kociołek, wiceadmirał Jarosław Zieliński, posłowie Urszula Rusecka, Włodzimierz Bernacki i Władysław Kosiniak-Kamysz wraz z rodziną Bogusława Nowotnego, pod tablicą delegacje złożyły wiązanki kwiatów, a poseł Urszula Rusecka odczytała list okolicznościowy wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka. Obchody ku czci wielickiego bohatera zakończyły pokazy musztry paradnej kompanii reprezentacyjnej Marynarki Wojennej i koncert w wykonaniu orkiestry reprezentacyjnej Marynarki Wojennej na Rynku.
fot. Marzena Gitler