środa, 10 listopada 2021 07:56

W jaki sposób powinniśmy się przygotować do jesiennej sesji zdjęciowej?

Autor Artykuł sponsorowany
W jaki sposób powinniśmy się przygotować do jesiennej sesji zdjęciowej?

Jesienna aura sprzyja robieniu niepowtarzalnych zdjęć. Wczesny listopadowy poranek może zaskoczyć nas tajemniczą mgłą lub mrozem, które zapewnią miękkie tło i długie cienie. Możemy wykorzystać wówczas te zjawiska do wyjątkowych, jesiennych ujęć. Natomiast złote światło słoneczne tuż przed zachodem słońca, potrafi całkowicie odmienić nasz pochmurny nastrój i dzięki niemu stworzymy prawdziwie magiczną atmosferę na swoich zdjęciach.

Na czym warto się skupić, przygotowując się do wykonania jesiennych zdjęć?

Wbrew wszelkim opiniom i nowomodnym trendom, możesz tworzyć arcydzieła za pomocą zwykłego aparatu cyfrowego, o rozdzielczości od 6 megapikseli. Odpowiednia rozdzielczość po prostu gwarantuje wysoką wyrazistość, we wszystkich szczegółach zdjęcia, a także ułatwia późniejszą obróbkę np. proces kadrowania.

Jednym z ważniejszych parametrów sprzętu fotograficznego jest poziom szumu matrycy, który może znacząco popsuć jakość zdjęcia, w szczególności, kiedy robione jest w złych warunkach pogodowych. Należy również zwrócić uwagę na odwzorowanie kolorów i zrozumieć, że parametry takie jak szybkość aparatu nie odgrywają kluczowej roli, ponieważ nie zamierzamy kręcić profesjonalnego fotoreportażu. Udana  jesienna sesja zdjęciowa , jak widać, nie jest łatwym zadaniem.

Oczywiście lustrzanka cyfrowa jest w stanie wykonać znacznie ostrzejsze ujęcia. Jeśli wybierzesz właśnie ten rodzaj aparatu, to obiektyw będzie odgrywał bardzo ważną rolę. Zwykły kompletny zestaw nie zawsze może być idealny do tego rodzaju fotografowania, ze względu na soczewki i ich wrażliwość na odbiór niuansów i różnic światła.

Z reguły do takich sesji zdjęciowych stosuje się obiektyw szerokokątny lub obiektyw „stały”, czyli o stałej ogniskowej. Jest to bardzo ważne, ponieważ słaba percepcja światła może znacznie pogorszyć jakość obrazów, w warunkach słabego oświetlenia. Obiektyw z regulowaną ogniskową, to oczywiście cudowna i praktyczna rzecz, chociaż opcje stałoogniskowe mogą dawać znacznie ostrzejsze i lepsze wyniki.

Przed zrobieniem zdjęć jesienią, zadbaj o kilka dodatkowych czynników. Wśród nich  znajduje się właściwe oświetlenie, czyli bezpośrednie światło słoneczne, światło naturalne, oraz dobra stabilizacja aparatu. Do tej ostatniej wytycznej z pewnością przyda się dobry statyw. Wiele aparatów i obiektywów jest wyposażonych w stabilizator obrazu, choć nie zawsze stanowi to wystarczające rozwiązanie.

Oprócz tego niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniego czasu fotografowania. Zachody i wschody słońca są piękne o każdej porze roku, ale nie tak piękne, jak jesienią. Dlatego też wybór momentu i zastosowanie odpowiednich ustawień aparatu do stworzenia niepowtarzalnego, jesiennego zdjęcia, to kwestia cierpliwości i planowania. Konieczna więc jest precyzyjna obserwacja ekspozycji. Jeśli fotografujesz w trybie podświetlenia, prawdopodobnie będziesz potrzebował także kompensacji ekspozycji, aby nie zepsuć zdjęcia. Należy także fotografować w RAW-ie, aby zawczasu ułatwić sobie ewentualne, dalsze zmiany i pracę nad obrazem przy pomocy odpowiednich programów.

Decydując się na jesienną sesję, równie ważna jest właściwa kompozycja kadru. Dlatego też powinniśmy się odpowiednio skupić, żeby podkreślić szczegóły i piękno zasypiającej przyrody, a także uchwycić jej niepowtarzalny urok, zwłaszcza w tym okresie. Musimy więc w ciekawy i przemyślany sposób spróbować wypełnić nasz kadr.

Z kolei jeśli stwierdzimy, że potrzebny nam będzie obiektyw zmiennoogniskowy, to na początku nie musimy gonić za gigantycznymi powiększeniami. Ponieważ takie profesjonalne obiektywy mogą przydać się w fotografii podróżniczej, gdy trzeba wykonać zdjęcia bardzo odległych obiektów, ale w codziennym użytkowaniu, do fotografowania pejzaży i portretów w bezpośrednim zasięgu, nie są one konieczne.

Podczas robienia jesiennych zdjęć konieczne jest także skupienie uwagi przyszłego widza na jakimś konkretnym przedmiocie, aby otoczenie stało się po prostu tłem. Takie zdjęcia wychodzą bardzo klimatycznie i emocjonalnie. Dlatego też, jeśli jesteś zadowolony ze swojej wyjątkowej sesji, to powinieneś zdecydować się na wywołanie zdjęć online. Dzięki takiemu rozwiązaniu oszczędzisz swój cenny czas, oraz pieniądze.

Polecamy!

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje